"Amerika in svet sta izgubila izjemnega voditelja, državnika in humanitarnega delavca," je v sporočilu za javnost, ki ga je objavila Bela hiša, poudaril Biden.
Kasneje je v televizijskem nagovoru dodal, da je Carter "živel življenje, ki se ne meri z besedami, ampak z dejanji". "Dobro bi bilo, če bi se vsi trudili biti podobni Jimmyju Carterju," je dodal.
Novoizvoljeni predsednik Donald Trump je izpostavil, da Američani Carterju dolgujejo hvaležnost. V zapisu na družbenem omrežju Truth Social je priznal, da se z njim filozofsko in politično ni strinjal, da pa je spoznal, da je resnično ljubil in spoštoval ZDA in vse, kar predstavlja. "Zelo si je prizadeval, da bi Amerika postala boljši kraj, in za to ga zelo spoštujem," je dodal.
Carterju, ki je ZDA vodil med letoma 1977 in 1981, se je v nedeljo poklonilo tudi več nekdanjih ameriških predsednikov.
Bill Clinton je poudaril, da si je Carter neutrudno prizadeval za boljši in pravičnejši svet. George W. Bush je dejal, da je dostojanstveno opravljal svojo funkcijo, njegova prizadevanja, da bi za seboj pustil boljši svet, pa se niso končala z njegovim predsedniškim mandatom. "Naučil nas je, kaj pomeni živeti milostno, dostojanstveno, pravično in služabniško življenje," pa je izpostavil Barack Obama.
39. predsednik ZDA Jimmy Carter se je poslovil v nedeljo v 101. letu starosti. Na čelu države je bil demokratski politik med letoma 1977 in 1981, ko je med drugim uspešno posredoval pri dosegi mirovnega dogovora med Egiptom in Izraelom. Državo je vodil tudi v času krize s talci v Iranu, visoke inflacije, pomanjkanja bencina in energetske krize. V kasnejšem življenju si je neutrudno prizadeval za mir, okolje in človekove pravice, za kar je leta 2022 prejel Nobelovo nagrado za mir.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je dejal, da je 39. predsednik ZDA je zgodaj spoznal, da sta zaščita našega skupnega planeta in spodbujanje svetovnega javnega zdravja ključna za interese nacionalne varnosti.
Biden je zaradi Carterjeve smrti za 9. januar razglasil dan žalovanja po vsej državi. Ob tem je pozval Američane, naj obiščejo svoje verske objekte in se poklonijo pokojnemu voditelju ZDA. Lahko pa se vpišete tudi v žalno knjigo, najdete jo na tej povezavi tukaj.
Odzivi svetovnih voditeljev
Svetovni voditelji v izrazih sožalja izpostavljajo Carterjeva mirovna in humanitarna prizadevanja, njegovo solidarnost z ranljivimi in njegove preudarne nasvete, poročajo tuje agencije.
Izpostavljeno
Lokalno darilo, ki osvaja srca
Britanski kralj Karel III. je dejal, da sta bili Carterjeva "predanost in ponižnost navdih mnogim", medtem ko je britanski premier Keir Starmer izrazil poklon "vseživljenjski predanosti ameriškega voditelja miru". Francoski predsednik Emmanuel Macron je poudaril, da je bil Carter "neomajen zagovornik pravic najranljivejših in se je neutrudno boril za mir".
Nemški kancler Olaf Scholz je izpostavil Carterja kot mirovnika in borca za demokracijo in človekove pravice. "ZDA so izgubile predanega borca za demokracijo," je zapisal Scholz na omrežju X. Svet je po njegovih besedah izgubil pomembnega posrednika, ki se je zavzemal za mir na Bližnjem vzhodu in za človekove pravice.
Sožalje so že izrekli tudi v sosednjih Kanadi in Mehiki. Kanadski premier Justin Trudeau je dejal, da je bil Carter "vedno preudaren in velikodušen pri nasvetih, ki ji je dal". Mehiško ministrstvo za zunanje zadeve pa je Carterjevo smrt označilo za "obžalovanja vredno izgubo".
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je dejal, da se Carterja spominja "po njegovi solidarnosti z ranljivimi, njegovi vztrajni milosti in neomajni veri v skupno dobro in našo skupno človečnost".
Vodja Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je poudaril, da je Carterjevo delo po koncu predsedovanja v njegovi fundaciji Carter Center "rešilo nešteto življenj in pripomoglo k temu, da so številne zapostavljene tropske bolezni skoraj v celoti odpravili".
V Panami, kjer je Carter dosegel sporazum o predaji Panamskega prekopa, ki je bil pod nadzorom ZDA, je predsednik Jose Mulino preminulemu demokratu namenil pohvalne besede, ker je njegovi državi pomagal pri doseganju "popolne suverenosti".
Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva ga je označil za ljubitelja demokracije in zagovornika miru in se spominjal njegovega pritiska na brazilski diktatorski režim pri osvobajanju političnih zapornikov. "Z Brazilijo je sodeloval pri posredovanju v konfliktih z Venezuelo in pri pomoči Haitiju," je dodal. "Za vedno si ga bomo zapomnili kot zagovornika ideje, da je mir najpomembnejši pogoj razvoja," je v odzivu na Carterjevo smrt še poudaril Lula da Silva.
Egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi se je Carterja spominjal kot "simbol humanitarnih prizadevanj" zaradi njegove vloge pri sporazumu iz Camp Davida leta 1978, ki je vzpostavil mir med Egiptom in Izraelom.
Medtem ko so se mnogi svetovni voditelji v odzivu osredotočili na obdobje Carterjevega predsednikovanja med letoma 1977 in 1981, je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poudaril Carterjeva nedavna prizadevanja pri neomajni podpori Ukrajini ob ruski invaziji.
Pokloni preminulemu Jimmyju Carterju tudi iz Slovenije
Slovenski državni vrh se danes poklanja v nedeljo preminulemu nekdanjemu predsedniku ZDA Jimmyju Carterju. Premier Robert Golob ga je označil za enega največjih in najbolj spoštovanih svetovnih voditeljev, na zunanjem ministrstvu pa so prepričani, da bo njegova predanost miru in človekovim pravicam služila kot navdih prihodnjim generacijam.
"Ostal nam bo v večnem spominu po svojem neizmernem humanitarnem delu, po boju za človekove pravice in dostojanstvo najbolj ranljivih," je v izjavi na omrežju X sporočil premier Golob, ki meni, da je Carter s svojim delom pokazal diplomacijo v najboljšem pomenu besede.
"Njegovo delo na Bližnjem vzhodu je zapuščina, ki je sploh v trenutnih grozovitih razmerah, ki smo jim priča v Palestini, še toliko bolj pomembna in vredna posnemanja," je dodal.
Tudi na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so na omrežju X izpostavili pomen "vseživljenjske predanosti miru, človekovim pravicam ter humanitarnih prizadevanj" Carterja, ki da bodo še naprej navdihovale ljudi. Tako državljanom ZDA kot njegovi družini in bližnjim so izrekli sožalje v imenu Slovenije.