Blokade

TikTok na udaru: kje vse je že prepovedan?

P. S.
22. 12. 2024, 06.00
Deli članek:

Albanija je kot prva evropska država najavila popolno blokado TikToka. Nikakor pa ni edina, kjer so ga povsem ali delno prepovedali.

Profimedia
TikTok je vse bolj na udaru.

"Problem danes niso naši otroci, problem smo mi, problem danes je družba, problem je TikTok in vsi drugi, ki naše otroke vzemajo kot talce," je dejal albanski premier Edi Rama, ko je oznanil odločitev vlade, da bodo v začetku leta 2025 v državi za najmanj eno leto blokirali družbeno omrežje TikTok.

Kje je največ uporabnikov TikToka?

Gre za platformo, ki privablja predvsem mlade z neskončnim predvajanjem ultrakratkih videoposnetkov in ima več kot milijardo aktivnih uporabnikov po vsem svetu. Največje število uporabnikov ima Indonezija, tam jih je več kot 165 milijonov. Na drugem mestu so s 138 milijoni ZDA, kjer pa uporabniki morda kmalu ne bodo več mogli uporabljati Tik Toka. Aprila letos je namreč predlog zakona o prepovedi TikToka zaradi domnevne nevarnosti, da je pod nadzorom kitajske vlade, sprejela velika večina članov obeh strank v kongresu, predsednik Joe Biden pa je zakon podpisal. V njem je določeno, da ima TikTok na voljo devet mesecev za lastniško ločitev od podjetja ByteDance, ki je v kitajski lasti, preden bo v ZDA izgubil dostop do trgovin z aplikacijami in drugimi storitvami. Rok se izteče 19. januarja.

Še sedem držav s popolno prepovedjo

Albanija se je torej kot prva v Evropi odločila za popolno prepoved TikToka, pred njo pa je to v svetu že storilo nekaj držav: Iran, Indija, Nepal, Afganistan, Uzbekistan, Kirgizistan v Aziji ter Somalija kot edina afriška država. Nekatere države so TikTok v preteklosti prepovedale začasno zaradi, kot so navajale, neprimernih vsebin, zlorabe podatkov, domnevno napačnih informacij ter sovražne propagande in tako dalje.

V Sloveniji priporočilo državnim uslužbencem

Veliko držav se je odločilo, da prepove uporabo TikToka na napravah vladnih uslužbencev. Med temi so ZDA, Kanada, Avstralija, Nova Zelandija, v Evropi pa Estonija, Danska, Francija, Irska, Latvija, Malta, Nizozemska, Norveška, Rusija in Velika Britanija oziroma Združeno kraljestvo. Pravilo prepovedi so sprejeli tudi Evropska komisija, Evropski svet in Evropski parlament. Slovenski vladni urad za informacijsko varnost pa je marca 2023 državnim uslužbencem izdal priporočilo, da na službenih telefonih ne uporabljajo TikToka.

Sum na vplivanje volilnega izida

Posebna zgodba pa sta TikTok in Romunija. Evropska komisija je ta teden začela postopek proti TikToku zaradi suma, da je Rusija družbeno omrežje uporabila za vpliv na izid kasneje razveljavljenih predsedniških volitev v Romuniji. Kot je znano, je v prvem krogu predsedniških volitev nepričakovano zmagal kandidat skrajne desnice Calin Georgescu. Romunsko ustavno sodišče je kasneje razveljavilo izid volitev in zahtevalo, da se celoten volilni postopek začne od začetka. Za razveljavitev se je odločilo, potem ko so romunski obveščevalci opozorili na možnost tujega vmešavanja v volitve, pri čemer so izpostavili zlasti kampanjo Georgescuja na TikToku, ki naj bi bila podobna operacijam vplivanja, ki se jih poslužuje Rusija.

Na Dolenjskem poškodba učenca

TikTok je močno na udaru tudi zaradi različnih izzivov, ki se zlasti med mladimi pojavljajo in širijo prek platforme. Zaradi njih pogosto prihaja do poškodb, nekateri so tudi smrtno nevarni. Ob enem takih izzivov se je pred dnevi poškodoval tudi učenec osnovne šole v Žužemberku, ki si je zlomil ramo in zapestje.