Anas Modamani

Sirijec, znan po fotografiji z Angelo Merkel, ne želi zapustiti Nemčije

A.S./STA
12. 12. 2024, 13.03
Posodobljeno: 12. 12. 2024, 13.03
Deli članek:

Sem Berlinčan, tu sem si ustvaril življenje in ne želim oditi, je glede morebitne vrnitve v Sirijo po nedavnem padcu režima predsednika Bašarja al Asada dejal 27-letni Anas Modamani. Pred devetimi leti je pred vojno v Siriji zbežal v Nemčijo in zaslovel zaradi fotografije s takratno nemško kanclerko Angelo Merkel, ki je obkrožila ves svet.

Profimedia
Anas Modamani

"Imam čudovito stanovanje, čudovito ženo ... Tu imam vse, kar potrebujem," je povedal diplomirani komunikolog iz Sirije, ki danes v Nemčiji deluje kot novinar, videoproducent in fotograf, poleg sirskega pa ima tudi nemško državljanstvo.

Modamani je leta 2015 kot 18-letnik pobegnil iz Sirije na vrhuncu begunske krize, kmalu po prihodu v Nemčijo pa je postal eden njenih simbolov, ko je fotografija, na kateri dela selfi z nasmejano kanclerko Angelo Merkel, obkrožila svet.

Modamani zdaj živi v Berlinu z ukrajinsko zaročenko, ki je v Nemčijo prišla nekaj mesecev pred rusko invazijo na Ukrajino februarja 2022. Tudi kot par predstavljata svojevrsten simbol: Ukrajinci in Sirci namreč sestavljajo dve najštevilčnejši begunski skupnosti v Nemčiji.

Številni Sirci po padcu režima predsednika Asada, ki so ga minuli konec tedna strmoglavili islamistični uporniki pod vodstvom skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), že razmišljajo o vrnitvi v domovino. Nekateri pa so si po pobegu iz države v tujini ustvarili novo življenje in ne želijo oditi.

S pečico Gorenje PizzaPlus bo vaša kuhinja postala dom pice

Zanimivosti

S pečico Gorenje PizzaPlus bo vaša kuhinja dom pice

Profimedia
Anas Modamani s selfijem z Angelo Merkel.

"Res je, da je vojne konec, vendar razmere v Siriji niso varne in videti bomo morali, kako se bodo stvari razvijale. Skrbi me za moje prijatelje, ki v nasprotju z mano nimajo nemškega potnega lista," je dejal Modamani.

Več držav članic EU - vključno z Nemčijo - se je namreč kmalu po padcu Asadovega režima odločilo za začasno prekinitev postopkov obravnave prošenj za azil sirskih beguncev, slišati pa je bilo tudi pobude za vračanje Sircev v domovino in celo pozive k deportacijam.

Predstavniki ZN in EU so sicer v sredo opozorili, da razmere v Siriji trenutno še ne omogočajo prostovoljnega, varnega in dostojnega vračanja v državo, in da nobenega prosilca za azil ne bi smeli na silo vrniti v državo izvora. O posledicah padca Asadovega režima za notranjo varnost EU in področje migracij danes razpravljajo notranji ministri držav članic, dogajanje v Siriji pa bo tudi ena od osrednjih tem zasedanja zunanjih ministrov naslednji ponedeljek.

Zanimivosti

metla, pometanje
Čist dom

Drobni triki, da vam prah in umazanija ne bosta uhajala z metle

kit-grbavec
Osupljivo

Preplaval je kar 13.000 kilometrov

IMG_2719
Zanimivosti

Dan v Emoniki: Vse kar potrebujete na dosegu roke

Lumniya LUX
Zanimivosti

Dosežki Marlesa v letu 2024 in ambiciozni cilji za 2025: Usmerjenost v trajnost, razvoj novih produktov in širitev na mednarodne trge

sodišče, pravica
Ustavna presoja

Čeh se na osebni izkaznici ne sme smejati iz verskih razlogov

spletni nakup, božič, darila, december
Spletne prevare

Praznična darila: pri nakupovanju z miško pazite na morebitne pasti