Po njihovih podatkih, ki veljajo do konec novembra, je to primerljivo z lanskim letom, pogosto pa nekaj takih tragičnih dogodkov v statistiko uvrstijo tudi nekaj kasneje, zato bodo te številke lahko čez čas še nekaj višje.
Nevarna vojna območja
»Posebej nevarno je seveda na vojnih območjih,« navaja organizacija, »31 od omenjenih 54 novinarjev je namreč umrlo ravno tam, kjer divjajo vojne. To pa je največ v zadnjih petih letih.«
Najbolj nevarna je Gaza, kjer se Izrael spopada z islamističnim Hamasom. Od začetka oktobra 2023 vsaj 35 novinarjev in 135 ljudi, ki so bili tako ali drugače povezani z medijskim delom na terenu. V Izraelu pa za v tem času umrla dva, v Libanonu pet novinarjev in novinark, organizacija NBM pa se zavzema, da bi povzročitev smrti novinarja v prihodnje raziskovali kot vojni zločin.
A ne le Gaza, tudi na drugih kriznih območjih je zelo nevarno, v Pakistanu je umrlo sedem ustvarjalcev medijskih vsebin, v Bangladešu pa je med poročanjem o krvavih množičnih protestih umrlo pet novinarjev.
V zaporu sedi 550 medijskih delavcev
Njena.si
Norice: Vse prej kot nedolžna otroška bolezen
Po svetu pa novinarjev ne grozi le smrt ampak tudi zapor, po njihovih ocenah jih je trenutno zaprtih okoli 550 predstavnikov sedme sile , kar je sedem odstotkov več kot lani, največji porast so zabeležili v Rusiji (tam imajo zaprtih 19 ruskih in ukrajinskih novinarjev) in v Izraelu.
Sicer pa je skoraj polovica vseh zaprtih novinarjev na Kitajskem (124, vključno z enajstimi novinarji v Hong Kongu), Mjanmaru (61), Izuraelu (41) in Belorusiji (40). Seštevek vseh zapornih kazni novinarjev v tem trenutku znaša 250 let.
»Novinarjem grozi smrt, zapor ali ugrabitev, a ti brutalni zločini pogosto ostajajo neraziskani ali pa povzročitelji nekaznovani,« je povedala izvršna direktorica NBM Anja Osterhaus. »Zaščiti moramo tiste, ki novinarje oskrbujejo z informacijami, njihovo pogumno delo vsaj malce lajša trpljenje ljudi v vojnah in pomagajo razgaljati korupcijo in zlorabe moči in vpliva.«
Usoda ugrabljenih novinarjev v veliki večini ni znana
Ugrabitve in zadrževanje novinarjev za talce je tudi ena od oblik represije nad poročevalci, večino so jih v preteklosti ugrabili pripadniki Islamske države in še po desetih letih je skoraj nemogoče dobiti kakršne koli informacije o njihovi usodi.
Kar 70 odstotkov trenutno ugrabljenih novinarjev pa je v Siriji, po padcu Asadovega režima bo mogoče postalo kaj več znanega, kje jih zadržujejo in ali so sploh še živi.