Mohamed al Bašir

Diplomirani elektroinženir prevzel vodenje prehodne sirske vlade

J.V./STA
10. 12. 2024, 18.18
Posodobljeno: 10. 12. 2024, 18.32
Deli članek:

Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir. Na položaju bo ostal do 1. marca prihodnje leto.

X
41-letni diplomirani elektroinženir prevzel vodenje prehodne sirske vlade.

Mohamed al Bašir se je rodil leta 1983 v kraju Džabal al-Zavija v provinci Idlib. Na univerzi v Alepu je študiral elektrotehniko in elektroniko, nato se je zaposlil v sirskem državnem plinskem podjetju. Kasneje je doštudiral tudi islamsko in civilno pravo na univerzi v Idlibu ter se izobrazil v administraciji in projektnem vodenju.

41-letni diplomirani elektroinženir od januarja letos v provinci Idlib na severozahodu Sirije vodi t. i. vlado odrešitve islamističnih upornikov. Ta je bila ustanovljena leta 2017, da bi pomagala prebivalcem Idliba, ki so ostali odrezani od vladnih storitev.

Njegova vlada v Idlibu z lastnimi ministrstvi in drugimi uradi ter pravosodnimi in varnostnimi organi ima kljub majhnosti veliko izkušenj, je v ponedeljek dejal vodja HTS Abu Mohamed al Džolani. Pri nekaterih vprašanjih pa je bila zelo uspešna, je dodal. Bašir je eden njegovih najtesnejših sodelavcev.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Na čelo sirske prehodne vlade je bil imenovan po tem, ko so islamistični uporniki v nedeljo zavzeli prestolnico Damask in strmoglavili režim predsednika Bašarja al Asada. Njegovo vladavino so zaznamovali nasilno zatrti protesti v državi leta 2011, kar je vodilo v dolgoletne oborožene spopade in državljansko vojno.

Osrednja uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS) je kmalu po padcu režima obljubila oblikovanje nove prehodne vlade. Vodja HTS al Džolani se je v ponedeljek z odhajajočim premierjem Mohamedom al Džalalijem dogovoril o mirnem prenosu oblasti, s katerim naj bi narodu še naprej zagotavljali osnovne storitve.

Vodenje uporniške regije s približno petimi milijoni prebivalcev je bila sicer za Baširja povsem drugačna in precej lažja naloga kot vodenje celotne države, ki jo razdvajajo globoke delitve in v kateri veliko ljudi živi v revščini, je opozoril raziskovalec na Arabskem centru v Washingtonu Radwan Ziadeh.

Poleg upornikov na čelu s HTS se za nadzor nad nekdanjimi oporišči Asadovega režima borijo tudi druge skupine, zato Baširja čaka težko delo. "Tako kot je bila revolucija stvar vseh Sircev, bo tudi tranzicijski proces odgovornost vseh, da bi zagotovili njegov uspeh in miren prehod v demokracijo," je dodal Ziadeh.