Namesto potrjevanja zaključnih dokumentov na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29) pogajanja spremljajo novi zapleti. Sodelujočim državam ne uspe doseči soglasja glede novega cilja finančne pomoči za države v razvoju. Pogajalski skupini otoških držav in najmanj razvitih držav sta zahtevali prekinitev pogajanj.
Ob začetku plenarne seje je predsednik COP29 Muhtar Babajev povedal, da so v delegate "uprte vse oči sveta". Ob tem je države pozval, naj po dveh tednih napornih pogajanj, katerih osrednji cilj je bil zagotoviti nov finančni cilj za pomoč državam v razvoju pri spopadanju s posledicami podnebnih sprememb, premostijo medsebojne razlike. "Vem, da nihče od nas ne želi zapustiti Bakuja brez dobrega rezultata glede našega ključnega cilja. Prosim vas, da okrepite sodelovanje med seboj in premostite preostali razkorak," je poudaril.
Države so zaključile potrjevanje vsebinsko manj pomembnih dokumentov, pri katerih je predsedstvo v zadnjih dveh tednih uspelo doseči medsebojno soglasje. V skladu z napovedmi so potrdile tudi dogovor o trgih ogljika, za kar si je še posebej prizadevalo azerbajdžansko predsedstvo. Ta dogovor določa pravila za trgovanje z ogljikom med državami, hkrati pa predvideva tudi vzpostavitev reguliranega svetovnega trga za izpolnitev ciljev pariškega sporazuma. Podrobna tehnična navodila za delovanja sistema naj bi delegati dorekli leta 2025.
Seja, ki je trenutno prekinjena, se bo nadaljevala še danes, je napovedalo predsedstvo. Kdaj se bo to zgodilo, še ni znano. V zakulisju namreč še vedno potekajo pogajanja o potrditvi novega cilja finančne pomoči za države v razvoju in zavez na področju blaženja podnebnih sprememb, ki so se izkazala za najtrši oreh tokratne podnebne konference.