Umetna prekinitev nosečnosti

Referendumi o pravici do splava – kako so glasovali v desetih ameriških zveznih državah?

Ž.F. / STA
6. 11. 2024, 18.42
Posodobljeno: 6. 11. 2024, 18.45
Deli članek:

O zaščiti ali razširitvi pravice do splava so vzporedno z glasovanjem na predsedniških in drugih volitvah odločali v desetih ameriških zveznih državah.

Profimedia
V desetih ameriških zveznih državah so ob volitvah izvedli tudi referendume, povezane s pravico do splava.

Referendumi v korist pravice do splava so v torek padli na Floridi, v Južni Dakoti in Nebraski, uspeli pa so v Arizoni, Koloradu, Marylandu, Missouriju, Montani, Nevadi in New Yorku.

Floridski volivci so zavrnili pobudo za odpravo prepovedi splava po šestem tednu nosečnosti, volivci Nebraske so zavrnili pobudo za zapis pravice do splava v državno ustavo, volivci Južne Dakote pa so zavrnili pobudo za prepoved državnih posegov v pravico do splava v prvih treh mesecih nosečnosti.

Volivci v Missouriju so pravico do splava zapisali v ustavo, v Nevadi in Arizoni so potrdili pobudo za legalizacijo splava, dokler plod ne more preživeti zunaj maternice, kar je okoli 22. do 24. tedna nosečnosti.

V Montani je pravica do odločitev glede nosečnosti po novem zasebna, v Marylandu, Koloradu in New Yorku, kjer je splav bil že prej dovoljen, pa so to pravico le utrdili.

Čeprav pobude za prepoved splava na nacionalni ravni ne bo, pa se z nastopom administracije novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa in republikanske večine v kongresu obetajo ukrepi za omejitev te pravice.

Predsednik Joe Biden je v svojem mandatu olajšal dostop do tabletk za splav po pošti tudi v državah, kjer je pravica omejena. Trump pa lahko ta izvršni ukrep takoj po nastopu predsedniške funkcije odpravi; prav tako bo po pričakovanjih spet imenoval konservativne zvezne sodnike, ki bodo v primeru sodnih sporov sprejemali sodbe proti pravici do splava.