Kraja in prodaja zaupnih podatkov

Italijo pretresa velik škandal: Skupina predstavlja "nesprejemljivo grožnjo demokraciji"

A.S./STA
28. 10. 2024, 13.31
Posodobljeno: 28. 10. 2024, 13.31
Deli članek:

Italijo je pretresel obsežen hekerski škandal, potem ko je tožilstvo v Milanu nedavno razkrilo mrežo za krajo, izkoriščanje in prodajo zaupnih podatkov. Hekerji naj bi nezakonito pridobivali ogromne količine informacij ter z njimi izsiljevali politike in druge vplivne osebnosti, prodajali njihove podatke ter vplivali na sodne in druge procese.

Profimedia
Eden glavnih hekerjev je v skrivaj posneti izjavi po navedbah policije dejal, da lahko z njimi diskreditirajo celotno Italijo.

Milanska policija je v okviru preiskave nezakonitega dostopanja do ključnih varovanih zbirk podatkov za šest oseb odredila hišni pripor, skupno pa v povezavi s primerom preiskujejo več kot 60 ljudi.

Med tistimi, ki naj bi jim ukradli zaupne podatke, so med drugim predsednik države Sergio Mattarella, predsednik senata Ignazio La Russa, nekdanji premier Matteo Renzi in nekdanja milanska županja Letizia Moratti, pa tudi več vplivnih poslovnežev, podjetnikov in medijskih osebnosti.

Italijanski državni tožilec za boj proti mafiji Giovanni Melillo je v soboto dejal, da je preiskava razkrila "velikanski trg z zaupnimi informacijami".

Hekerje naj bi vodila nekdanji policijski častnik Carmine Gallo in vplivni poslovnež Enrico Pazzali. Od leta 2019 do marca letos naj bi skupina zbrala ogromno količino zaupnih podatkov in informacij, ki naj bi jih prodajali bogatim strankam ali uporabljali za izsiljevanje vplivnih italijanskih poslovnežev in politikov.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Milanski tožilec Francesco De Tommasi je v nedeljo povedal, da je kriminalna združba nezakonito pridobivala podatke iz različnih podatkovnih zbirk, nato pa s širjenjem občutljivih zaupnih informacij "držala državljane in institucije v svojih rokah ter vplivala na poslovne in druge procese, vključno s sodnimi".

Osumljena tolpa naj bi po navedbah tožilca uživala "podporo na visoki ravni" v različnih okoljih, osumljenci pa so se "pogosto hvalili, kako z lahkoto posegajo v preiskave in sojenja". Skupina je domnevno vzdrževala stike tudi z italijansko mafijo in tujimi tajnimi službami.

Kriminalna združba je po navedbah preiskovalcev upravljala s približno 15 terabajti podatkov. Eden glavnih hekerjev je v skrivaj posneti izjavi po navedbah policije dejal, da lahko z njimi diskreditirajo celotno Italijo.

Podpredsednik vlade in zunanji minister Antonio Tajani je menil, da skupina predstavlja "nesprejemljivo grožnjo demokraciji". Minister za pravosodje Carlo Nordio pa je dejal, da so hekerji stalno v prednosti pred policijo, zato je treba posodobiti zakonodajo, da bi se lahko bolj učinkovito borili proti njim.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja