Južna Koreja sicer že dolgo obtožuje svojo sosedo, da Rusiji dobavlja orožje, ki ga ti uporabljajo v vojni proti Ukrajini, vendar so mnenja, da bi pomoč v obliki vojakov lahko močno ogrozila ne samo Južne Koreje, temveč celotno mednarodno skupnost, je dejal v ponedeljek namestnik zunanjega ministra Južne Koreje, Kim Hong-kyun. Po podatkih vohunske agencije Južne Koreje je okrog 1500 severnokorejskih vojakov že prispelo v Rusijo, domnevajo pa, da Severna Koreja namerava v Rusijo napotiti skupno preko 10.000 vojakov.
Zaradi tega je Kim Hong-kyun na "zagovor" poklicali ruskega veleposlanika Georgija Zinovjeva in od njega zahteval takojšen umik vseh severnokorejskih vojakov iz Rusije. Zinovjev je dejal, da razume njegove pomisleke, vendar je poudaril, da je sodelovanje med Moskvo in Pjongjangom popolnoma legitimno in v okviru mednarodnega prava. Pri tem veleposlanik ni utemeljil za kakšno sodelovanje gre, niti ni potrdil ali ovrgel ali so severnokorejske enote dejansko že v Rusiji.
Odzval se je tudi novi sekretar zveze Nato Mark Rutte, ki je danes dejal, da bi napotitev tujih vojakov v Rusijo pomenila znatno zaostritev konflikta. Južnokorejski predsednik Yoon Suk Yeol je v telefonskem pogovoru z Ruttejem pozval zavezništvo Nato, naj ponudi konkretne protiukrepe in dodal, da so pripravljeni sprejeti ukrepe za okrepitev varnostnega sodelovanja med Južno Korejo, Ukrajino in Natom. Tudi britanski zunanji minister David Lammy, ki se trenutno mudi na obisku v Seulu, je Ruska dejanja označil za nepremišljena in nezakonita ter dodal, da bo London sodeloval s Seulom pri ukrepih.
Nekateri vojaški analitiki pa vpletanje Severne Koreje v vojno v Ukrajini vidijo kot nevarnost, ki bi lahko še bolj zakomplicirala vojno. "Vpletenost Severne Koreje bi lahko pomenilo večjo mednarodno udeležbo v konfliktu, kar bi posledično lahko pritegnilo še več držav v vojno," je dejal Moon Seong-mok iz Korejskega inštituta za nacionalno strategijo.
Spet drugi menijo, da bi imele ruske vojaške enote samo težave pri vključevanju severnokorejskih čet v svoje vrste, saj njihovi vojaki nimajo pravih bojnih izkušenj, problem pa je tudi v jeziku. Valerij Ryabykh, urednik ukrajinske publikacije Defense Express, pa je našel primerno "mesto", kjer bi Rusija lahko s pridom uporabila severnokorejske vojake; pravi, da bi jih lahko imeli za varovanje že osvojenih odsekov rusko-ukrajinske meje, s čimer bi izurjene in izkušene ruske enote lahko uporabili za boj kje drugje. "Izključil bi možnost, da bi se severnokorejske enote lahko kmalu pojavile na fronti," je dejal.
Moskva in Pjongjang sta pred kratkim okrepila sodelovanje, saj sta Putin in Kim Jong Un junija podpisala varnostni pakt, v katerem sta se zavezala, da bosta državi pomagala druga drugi v primeru, če pride do napada na katero izmed njih.