Hude obtožbe

Francoski Lafarge na sodišču zaradi financiranja terorizma

S.R.
17. 10. 2024, 12.00
Posodobljeno: 17. 10. 2024, 12.00
Deli članek:

Francoski velikan na področju izdelave cementa Lafarge je zaradi obtožb o financiranju terorizma in kršenju sankcij EU pristal na francoskem sodišču.

Profimedia
/

Lafarge, največji svetovni proizvajalec gradbenih materialov in cementa, je zaradi zdaj že zaprte proizvodnje cementarne Trbovlje dobro znan tudi Slovencem. Kot je včeraj sporočilo francosko državno tožilstvo, se bo moral Lafarge, ki je od leta 2015 v lasti švicarske multinacionalke Holcim, zaradi obtožb o financiranju terorizma in kršenju sankcij EU zagovarjati na sodišču v Parizu. Obtožbe se nanašajo na hčerinsko družbo Lafarga v Siriji.

Preiskavo operacij Lafarga v Siriji so začeli že leta 2016, ko je kazensko ovadbo zoper podjetje vložila nevladna organizacija Sherpa, ki deluje na področju človekovih pravic in boja proti terorizmu. Po poročanju francoskih medijev gre za eno najobsežnejših kazenskih preiskav na področju korporativnih kaznivih dejanj v zgodovini Francije. Sodniki na sodišču v Parizu so včeraj končno dali zeleno luč za začetek sojenja, kar so za tiskovno agencijo Reuters danes potrdili tudi v Lafargeu.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Obtožnica bi sicer lahko postala še obsežnejša, saj preiskovalci nadaljujejo s preiskavo očitkov, da je hčerinska družba Lafargea v Siriji sodelovala v zločinih proti človeštvu. Kot so pojasnili v organizaciji Sherpa, je primer del širše preiskave delovanja Lafargea v Siriji od izbruha državljanske vojne leta 2011.

Kar zadeva kršenje sankcij EU, se obtožbe nanašajo na prepoved kakršnih koli finančnih ali komercialnih vezi z islamističnimi skupinami, kot sta islamska država ali Al-Nusra. Te prepovedi naj bi hčerinska družba Lafargea kršila. V Lafargeu so sicer v ZDA, kjer je potekala ločena preiskava, že leta 2022 priznali, da je njihova hčerinska družba nakazovala sredstva skupinam, ki so jih v Washingtonu opredelili za »teroristične.« Med njimi se je znašla tudi islamska država. V podjetju so se takrat branili, da so s tem zaščitili osebje v obratu, ki se nahaja v državi, ki jo pretresa državljanska vojna.