Latinska Amerika velja za eno najbolj katoliško vernih območij na svetu, kljub temu pa se pogledi večine katoličanov in Katoliške cerkve v državah Latinske Amerike ne ujemajo ko gre za nekatere tematike, kot je recimo kontracepcija. Ta je najpogostejše jedro spora, saj se velik delež katoličanov strinja, da bi bilo dobro, da bi bila s strani Cerkve odobrena. Gre tudi za druge tematike spora, tok so recimo priznavanje zakonskih zvez istospolnih parov ter obvezen duhovniški celibat, za katere občuten delež Argentincev meni, da so bolj kot ne vzrok težav, kot dobro življenjsko navodilo.
Na začetku Frančiškovega papeževanja so imeli tako rekoč vsi argentinski katoličani pozitivno mnenje o papežu, danes pa temu ni več čisto tako. To kaže raziskava, ki jo je od januarja do aprila letos izvedel sloviti Pew Research Center v šestih državah Latinske Amerike, Argentini, Braziliji, Čilu, Peruju, Kolumbiji, Mehiki in ZDA. Velika večina katoličanov v omenjenih sedmih državah želi, da Cerkev dovoli katoličanom uporabo kontracepcije: 86 % v Argentini, 83 % v ZDA, 80 % v Čilu, 76 % v Kolumbiji, 75 % v Peruju, 69 % v Mehiki in 63 % v Braziliji. Za primerjavo, protestanska cerkev se že od leta 1951 sklicuje, da "k dobremu zakonskemu življenju prispeva tudi dobro načrtovanje družine". Čeprav dandanes katoličanski duhovniki kontracepcijo povečini že sprejemajo in manj moralizirajo o njej, Cerkev vernikom dovoljenja za uporabo kontracepcije uradno še vedno ne daje.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Papeža Frančiška, prvega latinskoameriškega papeža, ima velika večina katoličanov sicer še vedno rada. Zanimivo je, da je največji padec naklonjenosti doživel prav v rodni Argentini, kjer so pred desetimi leti skoraj vsi anketirani katoličani (98 %) imeli pozitivno mnenje o papežu, danes pa jih o papežu izraža pozitivno mnenje 74 %. V ZDA ima o papežu pozitivno mnenje 75 % katoličanov, leta 2014 pa je nanj pozitivno gledalo 85 % katoličanov.
Večina katoličanov v Argentini, Čilu in ZDA tudi meni, da bi morala Cerkev priznati poroke istospolnih parov, v Braziliji, Kolumbiji, Mehiki in Peruju pa se glede tega strinja manj kot polovica vernikov.