Brskanje po smetnjakih, običajno tistih ob večjih supermarketih, je za nekatere po svetu tudi način življenja. V kantah za smeti namreč brskajo za odvrženo hrano, ki ji je sicer pretekel rok, a je še vedno užitna. Tako se preživljajo, pri čemer jim dodatno zadovoljstvo nudi dejstvo, da hrana ni šla v nič.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Za tak način življenja se je odločil tudi mlad par z Dunaja. Iz smetnjakov ob trgovinah sta je mala še zapakirano hrano, ki je nato postala njun zajtrk ali kosilo. A je fanta doletela prijava na policijo, ki je za primer poprijela z vso resnostjo. Kot poroča avstrijski Kronenzeitung, je zaradi kaznivega dejanja tatvine pristal na sodišču, ki ga je obsodilo na štiri tedne pogojne zaporne kazni. Ta sicer še ni pravnomočna.
V primer se je zdaj vmešala avstrijska izpostava okoljevarstvene organizacije Greenpeace. »Reševanje hrane, ki bi bila sicer v vsakem primeru uničena v sežigalnici odpadkov, ne more biti in ne sme biti zločin,« je poudaril Sebastian Theissing-Matei, agronom iz avstrijskega Greenpeacea. Dodal je, da po nekaterih oceanah v smeteh vsako sekundo konča 26 kilogramov hrane, kar po izračunih Greanpeacea znaša 830.000 ton hrane letno. Po besedah Theissing-Mateia tako v sežigalnicah izpuhti za 1,4 milijarde evrov hrane.