V Zagrebu

Zaradi premestitve "problematičnega" 10-letnika cel razred ostal doma

G.G.
7. 10. 2024, 17.37
Posodobljeno: 7. 10. 2024, 17.43
Deli članek:

V eni izmed osnovnih šol v Zagrebu imajo velike težave s problematičnim 10-letnim učencem. Ali pa imajo težave starši, ki pretirano reagirajo?

Profimedia
Fotografija je simbolična

Težavnega šolarja so nedavno premestili v drugo osnovno šolo. Gre za njegovo tretjo premestitev. To je povzročilo upor staršev, ki so danes svoje sinove in hčere zadržali doma. Ves razred četrtošolcev, kamor bi se moral pridružiti tako imenovani problematični učenec, je ostal doma. Še več, podporo so jim izrazili tudi drugi starši in učenci, tako da je bilo danes v šoli samo okoli 300 od 1000 osnovnošolcev.

Zadeva je prerasla okvire konkretne osnovne šole in zazvonil je alarm na ministrstvu za znanost in izobraževanje, od koder so sporočili, da se bodo še danes sestali s starši, poroča HRT.

Starši trdijo, da se borijo za pravice svojih otrok, hkrati pa želijo najboljše tudi problematičnemu 10-letniku, ki da potrebuje strokovno pomoč. Te pa po njihovi oceni v navadnem razredu ne more dobiti, zato bi bilo zanj bolj primeren individualen pouk ali pa v razredu pod točno določenimi pogoji.

"Ga vržemo v zapor"

Minister za znanost in izobraževanje Radovan Fuchs želi, da se umirijo strasti. Naj strokovne službe opravijo svoje, pravi in dodaja, da četrtošolec pač mora obiskovati šolo. »Pomislite, kaj bi se zgodilo z otrokom, da se zadeva tako nadaljuje. Vseskozi je v medijih,« je dejal Fuchs.

Minister sicer priznava, da je fantovo obnašanje »neprimerno« (v prejšnji šoli je sošolcu zlomil roko), ampak po drugi strani tudi normalno sodeluje pri pouku, »inteligentno odgovarja in razume snov«. Zato Fuchs ne razume prekomerne reakcije staršev. »Nismo pričakovali, da bodo otroka prikazali skoraj kot kriminalca, kot nekoga, ki je ubijal. Kaj naj naredim? Ga pribijemo na strop, vržemo v zapor. To je osnovna šola, četrti razred,« je kar karikirano opisoval zadevo Fuchs, ki je prepričan, da se bo s pomočjo strokovnih delavcev v šoli našla ustrezna rešitev.