Leta 2014 je skrajna islamska skupina Islamska država (Isis) v svojem krvoločnem morilskem pohodu sejala smrt in grozo. Z ozemelj pod njenim nadzorom so takrat poročali o številnih grozodejstvih, množičnih usmrtitvah, tudi tistih na najbolj krut način. Med tistimi, ki so bili na udaru, so bili tudi pripadniki jezidske ločine, kurdske etno-verske skupine, ki večinoma živijo v Iraku in Siriji. Takrat jih je bilo v pokrajini Sindžar ogromno pregnanih z domov, moške in fante, starejše od 14 let, so ločili od drugih. Številne so ubili, mnoge, predvsem mlade ženske, pa ugrabili, jih posilili in zlorabljali kot spolne sužnje.
Ugrabitelj umrl v napadih v Gazi
Izpostavljeno
Okrasimo praznično mizo: Skandinavski minimalizem ali romantika?
Ena takih je bila tudi Fawzia Amin Sido, ki ji je bilo tedaj komaj 11 let. Isis jo je ugrabil in pozneje prepeljal v Gazo. Od tam so jo po toliko letih zdaj uspeli rešiti, v tajni operaciji, pri kateri so sodelovali Irak, Izrael, Jordanija in Združene države Amerike. Akcijo so načrtovali že dlje časa, prizadevanja so trajala več mesecev, nekaj poskusov pa je bilo tudi neuspešnih zaradi težkih razmer, ki so nastala ob vojni v Gazi. V njej je v enem od letalskih napadov življenje izgubil tudi Fawziin ugrabitelj in dekle je takrat pobegnilo v drug predel Gaze ter začelo iskati možnosti dokončnega pobega. "Fawzii sem obljubil, da jo bom vrnil domov k njeni materi v Sindžar. Njej se je to zdelo nadrealistično in nemogoče, meni pa ne, moj edini sovražnik je bil čas," pravi kanadski filantropist Steve Maman, ki je aktivno sodeloval pri akciji rešitve.
ZDA niso uporabile vojske
Iraško zunanje ministrstvo je pohvalilo sodelovanje z ZDA in Jordanijo. 'Deklico so po vrnitvi v Irak predali njeni družini,' je v četrtkovi izjavi zapisalo ministrstvo, ki niti z besedo ni omenilo Izraela, ker z njim nima diplomatskih odnosov. Kot je za Reuters povedal tamkajšnji vir, so bili iraški uradniki s Fawzio v stiku več mesecev in so njene informacije posredovali Američanom. State Department je potrdil, da so ZDA pomagali pri varni evakuaciji iz Gaze, niso pa pri njej uporabili svoje vojske.
Uredili so ji celo potni list
Fawzia ni prva, ki se je uspela rešiti, vsa dekleta in ženske, ki so po dolgih letih prišla iz ujetništva groze, pa so govorila o tem, da so služile kot spolne sužnje. Fawzia je za CNN povedala, da so je po ugrabitvi nekajkrat selili. Najprej je bila v Siriji, leta 2019 so jo pretihotapili v Idlib, od tam pa v Turčijo. "Leta 2020 so mi v Turčiji uredili potni list, da sem lahko iz Istanbula odletela v Hurgado v Egiptu in nato v Gazo," je dejala CNN-u. Eno leto je ostala v Rafi na jugu Gaze, kjer je bilo po njenih besedah življenje nevzdržno po izbruhu vojne med Izraelom in Hamasom. "Hamas me je nenehno nadlegoval zaradi mojega jezidskega porekla in stikov z mojo družino, pri čemer je šel celo tako daleč, da je med preiskavo formatiral moj telefon," je še povedala.