Gneča v orbiti

Nepregledna množica Muskovih (in drugih) satelitov zastira pogled v vesolje

M.G.
18. 9. 2024, 16.07
Posodobljeno: 18. 9. 2024, 16.26
Deli članek:

Nova generacija Starlinkovih satelitov, ki zagotavljajo hiter internet po vsem svetu, je precej bolj moteča za radijske teleskope, kot prejšnje različice. Znanstvenike najbolj skrbi dejstvo, da je satelitov iz dneva v dan več; do leta 2030 naj bi število satelitov v orbiti preseglo število 100.000.

Profimedia
(fotografija je simbolična)

Nizozemski inštitut za radioastronomijo (ASTRON) poroča, da na tisoče satelitov, ki krožijo v zemeljski orbiti slepi radijske in tudi optične teleskope in s tem ovira astronomske raziskave, ki jih izvajajo. Predvsem je problematična nova generacija satelitov Starlink, ki so v lasti podjetja SpaceX, katerega lastnik je kontroverzni milijonar Elon Musk, saj je ASTRON ugotovil, da so motnje teh satelitov 32-krat močnejše od satelitov iz prve generacije. Starlinkovi sateliti sicer zagotavljajo širokopasovni internet po vsem svetu, pogosto do oddaljenih krajev, vključno z zahtevnimi okolji, kot sta Ukrajina in Jemen, toda za kakšno ceno.

"Vsakič, ko izstrelijo več novih satelitov s tovrstnimi ravnmi emisij, vidimo vse manj neba," je za BBC News povedala profesorica Jessica Dempsey, direktorica ASTRON-a. Po podatkih naj bi trenutno v orbiti na približno 550 kilometrov nad Zemljo krožilo kar 6402 Starlinkovih satelitov, glavni konkurent SpaceX-a OneWeb pa jih ima nekaj manj kot 1000. Svoje satelitsko omrežje razvija tudi Amazon, ki upa, da jih bo v naslednjih letih v orbito lansiral vsaj 3000. Že sedaj količina oddanega sevanja presega predpise, ki jih je določil industrijski organ Mednarodne zveze za telekomunikacije, je dodala profesorica Dempsey, do leta 2030 pa naj bi število satelitov v orbiti preseglo število 100.000.

Radijski teleskopi delujejo na principu sprejemanja in zajemanja svetlobe v elektromagnetnem spektru, kar omogoča, da pridobijo sliko stvari, ki jih ne vidimo z očmi. Številni predmeti v vesolju, vključno z oddaljenimi galaksijami in planeti, oddajajo svetlobo v elektromagnetnem spektru, toda te valove zadnje čase vedno bolj motijo sateliti.

Treba bo ukrepati

Znanstveniki so v študiji, ki so jo izvedli z radijskim teleskopom LOFAR na Nizozemskem, odkrili nenamerno elektromagnetno sevanje skoraj vseh opazovanih satelitov V2 Starlink. Pravijo, da je to sevanje približno 10-milijonkrat svetlejše od najšibkejših ugotovljenih virov svetlobe. Eden izmed vodilnih avtorjev študije, Cees Bassa je dejal, da je to kot primerjava "najoddaljenejših zvezd, vidnih s prostim očesom, in svetlosti polne lune." "Ker SpaceX vsak teden na novo izstreli okoli 40 satelitov druge generacije Starlink, ta težava postaja vse hujša," je še dodal.

Robert Massey, namestnik izvršnega direktorja Kraljeve astronomske družbe v Združenem kraljestvu, je dejal: "Zelo jasno je, da če imate nekaj tako bistrega, kar tako močno ogroža velik radijski observatorij, potem moramo nekaj storiti in to moramo narediti hitro." Na vprašanje o vrednosti astronomskih raziskav je dejal: "Napačno je reči, da obstaja neka znanost, ki jo lahko preprosto zavrnete. Raziskave bodo morda trajale desetletja ali celo dlje, vendar so lahko zelo temeljne in zelo pomembne."

Znanstvenike skrbi tudi svetlobno onesnaževanje s satelitov. Bojijo se, da ovirajo tudi optične teleskope

Astronomi pravijo, da so se s SpaceX pogovarjali o sevanju, ki so ga oddajale njihove prve generacije satelitov in da je takrat podjetje prisluhnilo njihovim pomislekom, vendar so zdaj ugotovili, da je sevanje satelitov nove generacije še močnejše. "To pravzaprav ogroža celotno zemeljsko astronomijo na vseh valovnih dolžinah in na različne načine. Če se bo nadaljevalo, brez neke vrste ublažitve, ki bi te satelite utišala, potem bo življenjsko ogrožena astronomija, ki jo izvajamo," je dodala Dempsey.

Raziskovalci poudarjajo, da je potrebna večja regulacija vesolja in delovanja satelitov, da bi preprečili ogrožanje znanstvenega dela. Dejali so, da bi lahko SpaceX kot največji ponudnik satelitov postavil standard za omejevanje onesnaževanja. Profesorica Dempsey je mnenja, da lahko tudi preprosti ukrepi, kot je denimo zaščita baterije na satelitu, veliko spremenijo in zmanjšajo oddano sevanje. Brez hitrega ukrepanja pa bodo "zelo kmalu edine "zvezde", ki jih bomo videli, tiste, ki jih je ustvaril človek," je zaključila.