Birokracija in morilec iz Solingena

Kdo je kriv, da islamskega terorista, ki je prejemal socialno pomoč, niso deportirali

G.G.
28. 8. 2024, 10.58
Posodobljeno: 28. 8. 2024, 11.15
Deli članek:

V Nemčiji ugotavljajo, kdo je kriv, da 26-letnega terorista Isso al Hasana niso nagnali iz države. Birokratska malomarnost?

Profimedia
Sveće na kraju, kjer je islamski terorist zabodel obiskovalce festivala.

26-letnik je v prejšni petek v Solingenu do smrti zabodel tri ljudi. V nedeljo se je predal in priznal zločin. Nemški mediji so izbrskali, da je Issa al Hasan v Nemčijo prispel decembra 2022 in dobil status prosila za azil. Njegovo prošnjo so zavrnili in odločili, da ga deportirajo v Bolgarijo, kjer so ga že registrirali kot prosila za azil. Zakaj je ostal v Nemčiji?

Al Hasan bi moral 5. junija lani sesti na letalo, ki bi ga poneslo do Sofije. Pristojni uradniki so zgodaj zjutraj potrkali na njegova vrata v Paderbornu, kjer je bil nastanjen. Ker ga ob tej zgodnji uri, nekaj pred tretjo ponoči, ni bilo doma, so uradniki odšli, kasneje pa ga niso iskali. Al Hasan se je že dopoldne vrnil v stanovanje, a ga uradniki iz migracijskega oddelka niso več »nadlegovali«. Preverili so le, kdaj bi lahko organizirali nov let v Bolgarijo in ugotovili, da bi bilo to po izteku šestmesečnega obdobja, v katerem bi ga morali izgnati iz Nemčije. Sklenili so, da Sirijca ni možno deportirati v zakonsko predpisanem roku in zadevo pospravili v predal.

Pri nemškem Bildu so izvedeli, da zavrnitev prošnje za azil in odločitev o deportaciji, čeprav neuspešni, ni vplivala na socialno pomoč, ki jo je prejemal. Čeprav ga ob vnaprej določeni uri, za katero je točno vedel, ni bilo doma, je še naprej prejemal 368 evrov na mesec. Še več, na migracijskem oddelku bi lahko po zakonu in pravilnikih zvezne dežele Severo Porenje-Vestfalija postopali odločneje in bolj učinkovito. Že pred 5. junijem bi mu lahko organizirali let iz Nemčije do Bolgarije, po tem, ko ga na dogovorjen datum in uro niso našli v stanovanju, bi lahko obdobje za deportacijo podaljšali od šestih do 18 mesecev. Toda določeni birokrati niso storili ničesar in Issa al Hasan je ostal v Nemčiji in na dan festivala v Solingenu sejal grozo.

Profimedia
Friedrich Merz

Ukrepi politike?

Vodja nemške opozicije Friedrich Merz iz desnosredinske Krščansko-demokratske unije (CDU) je po sestanku u z nemškim kanclerjem Olafom Scholzom dejal, da bi CDU skupaj s socialdemokrati (SPD) morala zaostriti migracijsko politiko. "Nadzorovati in omejiti moramo prehajanje nemških državnih mej," je dejal Merz in dodal, da bi morala vladna SPD pri tem sodelovati z opozicijsko CDU. Scholz je nato napovedal zaostritev zakonodaje o orožju. "Zdaj bomo morali poostriti predpise o orožju, zlasti glede uporabe nožev. Prepričan sem, da se bo to zgodilo zelo hitro. Narediti bomo morali vse, kar je v naši moči, da zagotovimo, da bodo tisti, ki ne morejo in ne smejo ostati tukaj v Nemčiji, vrnjeni in deportirani," je po poročanju STA izjavil Scholz. Ni pa sprejel Merzovega predloga o ustavitvi sprejemanja beguncev iz Sirije in Afganistana. "Odgovor ne more biti, da zdaj ljudem, ki sami bežijo pred islamisti, ker jih ti preganjajo zaradi njihovega načina življenja, zapremo vrata pred nosom," je dejal kancler in poudaril, da je namesto tega treba pojasniti, zakaj se domnevnega storilca, ki bi moral biti lani deportiran v Bolgarijo, ni nikoli izročilo. Ocenil je, da je bila Bolgarija pripravljena sprejeti moškega.

Če držijo navedbe Bilda, je zdaj dobil odgovor.