Ramzan Kadirov je včeraj Vladimirju Putinu razkazal, kako so Čečenija ter čečenski borci in prostovoljci pripravljeni na spopade z ukrajinsko vojsko. To je bil za Putina, ki se je pred dnevi mudil v Azerbajdžanu, sploh prvi obisk Čečenije v zadnjih 13 letih. Ruske oblasti obiska niso predhodno napovedale.
»Dokler imamo moške, kot ste vi, smo absolutno, absolutno nepremagljivi,« je po navedbah Kremlja Putin dejal vojakom na ruski univerzi za specialne enote v kraju Gudermes, ki se nahaja vzhodno od čečenskega glavnega mesta Grozni. »Ena stvar je tukaj streljati na strelišču, a povsem druga riskirati življenje in zdravje. A vi imate notranjo potrebo po obrambi domovine in pogum za takšno odločitev.«
Kot je znano, se Rusija v zadnjih tednih spopada z vdorom ukrajinskih sil v obmejno regijo Kursk. Čeprav jim je ofenzivo v veliki meri uspelo ustaviti, ukrajinske sile namreč tam v zadnjih dnevih napredujejo izjemo počasi, pa je povsem drugo vprašanje, kdaj, če sploh, jim jih bo uspelo pregnati nazaj čez rusko-ukrajinsko mejo. Povsem drugačno je stanje v ukrajinskem Donbasu, kjer ruske sile še naprej napredujejo. Obisk za Kadirova bržkone pomeni manjši obliž na rano, saj se čečenski borci že vse od začetka popolne ruske invazije na Ukrajino srečujejo z obtožbami, da veliko govorijo in malo delajo. Prislužili so si celo naziv »TikTok vojakov,« saj radi objavljajo posnetke iz domnevnih vojnih žarišč, pri čemer je redko videti, da bi jim nasproti stal kakšen nasprotnik. Nazadnje se je nanje plaz kritik vsul ravno po ukrajinskem vdoru v Kursk, kjer naj bi Ukrajinci na meji preplavili ravno čečensko enoto.
Putin se je s Kadirovom včeraj sestal tudi na štiri oči. Po poročanju ruske tiskovne agencije Ria Novosti mu je čečenski voditelj pojasnil, da je Čečenija od začetka vojne v boje poslala že več kot 47.000 vojakov, vključno s približno 19.000 prostovoljci. Putin je nato na vprašanje novinarjev, ali si borci, kot je Kadirov, zaslužijo njegovo zaupanje, odgovoril, da bi bil »zelo srečen, če bi imel več teh vojakov, a tudi eden je vreden veliko.«
Obiskal tudi Beslan
Putin je pred odhodom v Čečenijo obiskal tudi Beslan v Severni Osetiji, kraj, v katerem so islamski skrajneži leta 2004 v napadu na osnovno šolo ubili več kot 330 oseb, vključno s 136 otroki. Putin je kraj, ki je bil takrat prizorišče največjega pokola v ruski sodobni zgodovini, obiskal prvič v zadnjih najmanj 16 letih. »Ta tragedija bo ostala odprta rana v zgodovinskem spominu celotne Rusije,« je poudaril ter dodal, da se Rusija še naprej srečuje s sovražniki, ki želijo državo destabilizirati. »Tako kot smo se s teroristi borili takrat, se moramo danes boriti s tistimi, ki zločine izvajajo v Kursku in Donbasu,« je nato potegnil vzporednico z današnjim časom.