Na Hrvaškem

Nekdo je na skale odvrgel hišno želvo invazivne vrste: "Oklep ji je počil, kako naj ji pomagamo?"

D.K.
13. 8. 2024, 13.29
Posodobljeno: 13. 8. 2024, 13.29
Deli članek:

Želva, za katero bi na prvi pogled lahko mislili, da je morska, ker je bila posneta na plaži, je bila najdena poškodovana in s polomljenim oklepom. Ko se je približala, je bilo jasno, da gre za domačo, vrtno želvo, ki zagotovo ne spada v morje.

Profimedia
Fotografija je simbolična

"Ko so ljudje popolni bedaki in vržejo sladkovodno želvo v morje, ko jim preraste in se je naveličajo. Poleg tega je poškodovana in ima razpokan oklep, bodisi ker je padla bodisi ker jo je nekdo vrgel," je zapisal skrbnik skupine "Spearfishing Croatia" in vprašal, kako ji lahko pomaga.

Izkazalo se je, da gre za rdečeuho želvo Trachemys scripta elegans, tujerodno vrsto, ki so jo iz Amerike prinesli predvsem kot hišnega ljubljenčka in je danes na seznamu 100 najhujših invazivnih vrst v Evropi, ker so jih neodgovorni lastniki spuščali v naravo.

Rdečevratka ima neugoden ekološki vpliv na več vrst rastlin in živali, največja grožnja pa je avtohtoni, močvirski želvi, Emys orbicularis, s katero je v neposredni konkurenci za hrano in habitat, piše o tem Naravni park Vransko jezero.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Poleg rdečevratke so na Hrvaškem zabeležili tudi rumenovratko, Trachemys scripta scripta, lažno zemljepisno želvo, Graptemys pseudogeographica, ter kitajsko mehkoščitko, Pelodiscus sinensis, ki so prav tako tuje vrste želv.

Invazivne tuje vrste so danes eden glavnih razlogov za ogroženost biotske raznovrstnosti. Pogosto povzročajo pomembno gospodarsko škodo in lahko negativno vplivajo tudi na zdravje ljudi.

Izpuščanje tujerodnih vrst v naravo na Hrvaškem je prepovedano in urejeno z Zakonom o preprečevanju vnosa in širjenja tujerodnih in invazivnih tujerodnih vrst ter upravljanju z njimi.