Brglez je v izjavi medijem poudaril, da gre pri postavljanju dvojezičnih tabel na avstrijskem Koroškem za interese Slovenije za ohranitev dvojezičnosti ter za avstrijsko spoštovanje določb Avstrijske državne pogodbe. "Gre za nujno potrebne majhne korake za tukajšnjo ohranitev slovenskega jezika," je ob tem dodal.
Komentiral je tudi zastoj pri sprejemu osnutka avstrijske novele Zakona o organizaciji sodstva, ki bi razširila območje dvojezičnega sodstva na skoraj celotno dvojezično območje. Brglez se zaveda, da je pri sprejemanju zakona potrebno "potrpljenje, da se besedilo uskladi z vsemi deležniki, saj je za njeno sprejetje potrebna dvotretjinska večina v zveznem parlamentu. Sprejem novele zakona podpirajo osrednje organizacije koroških Slovencev, njen sprejem pa je tudi v interesu republike Slovenije. Narediti moramo vse za ohranitev slovenščine na tukajšnjem dvojezičnem območju," je poudaril državni sekretar Brglez.
Narodni svet koroških Slovencev (NSKS) se medtem nadeja, da bodo dvojezične napise postavili tudi v notranjosti železniških poslopij in na avtobusnih postajah.
Dvojezične table že večkrat tarča napada, nazadnje leto junija
Pri tem naj omenimo, da so konec junija na območju občine Škocjan na avstrijskem Koroškem vandali poškodovali dve dvojezični krajevni tabli. V okraju Velikovec je bilo na tabli počrnjeno slovensko ime vasi Gluhi les, v Šentprimožu pa je bil prelepljen dvojezični krajevni napis. Vandalizem je takrat ostro obsodil Narodni svet koroških Slovencev (NSKS), ki je opozoril, da poškodovanje dvojezičnih krajevnih tabel velja za kaznivo dejanje. Prepričan je, da je šlo za "poskus spodkopavanja vse boljšega ozračja v deželi". Svet pričakuje, da bodo oblasti uspele čim prej izslediti storilce in jih ustrezno kaznovati.
Do incidenta so bili kritični tudi pri Gospodarski listi Škocjan (GWL), kjer je predstavnica Sonja Kert-Wakounig opozorila, da taka dejanja v naši družbi ne smejo imeti prostora. Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) pa je poudarilo, da zavrača vsakršna dejanja nestrpnosti, ki spodkopavajo sožitje, zaupanje in sodelovanje na narodnostno mešanih območjih. Da pričakuje tudi, da bodo oblasti čim prej izsledile storilce in jih kaznovale.
Ob tem je ponovno poudarilo svojo trajno zavezanost h krepitvi partnerskega sodelovanja in dialoga s sosednjo Avstrijo, v okviru katerega bo Slovenija še naprej redno opozarjala tudi na vprašanja položaja, varstva in polne uveljavitve pravic slovenske narodne skupnosti v Avstriji.