Svet z zaskrbljenostjo opazuje dogajanje na Bližnjem vzhodu, kjer se v zadnjih dnevih močno stopnjujejo napetosti med Izraelom in šiitskim gibanjem Hezbolah v Libanonu. Območje je tako na robu obsežnega spopada, pred katerim svarijo praktično vse velesile. Obstreljevanje izraelske vojske in Hezbolaha je konec tedna eskaliralo, ko je bilo v napadu na nogometno igrišče v Majdal Shamsu, mestu na Golanski planoti, ubitih 12 otrok, pripadnikov etnične skupine Druzov. Izraelska vojska je za napad obtožila Hezbolah in obljubila maščevanje. Že ponoči so izvedli približno deset raketnih napadov na položaje Hezbolaha na jugu Libanona, a so danes kot kaže udarili še v libanonski prestolnici Bejrut.
Kot so potrdili v izraelski vojski, je bil tarča napada poveljnik Hezbolaha, ki naj bi bil odgovoren za napad na Golanski planoti. Po poročanju libanonske državne tiskovne agencije NNA je Izrael napadel sosesko Haret Hreik na jugu Bejruta, kjer naj bi imel prostore osrednji organ Hezbolaha za politično odločanje. Dodali so, da je napad izvedlo brezpilotno letalo, ki je izstrelilo tri rakete. V izraelski vojski so napad potrdili, a niso razkrili podrobnosti o tem, kako so ga izvedli. Tarča napada naj bi bil Fuad Šukr, eden najvišjih poveljnikov Hezbolaha. Gre za vojaškega svetovalca vodje libanonskega šiitskega gibanja Hasana Nasrale in enega najpomembnejših Hezbolahovih poveljnikov. Šukr naj bi napad, ki naj bi terjal dve smrtni žrtvi, preživel.
Ameriška administracija je sicer Izrael v zadnjih dnevih pozivala, naj ne izvajajo napadov na civilne tarče in na libanonsko prestolnico. Številne države, vključno z Združenim kraljestvom, Nemčijo, Francijo in ZDA, so medtem svoje državljane že pozvale, naj zapustijo Libanon. A to zdaj ni več enostavno, saj letalske družbe druga za drugo odpovedujejo lete v Bejrut.
Libanonski premier Najib Mikati je po poročanju STA napad označil za "očitno izraelsko agresijo na južna predmestja Bejruta", so sporočili iz njegovega urada. Kot je opozoril, gre za kaznivo dejanje v "nizu agresivnih operacij, v katerih so bili ubiti civilisti, kar je jasna in izrecna kršitev mednarodnega prava".
Tudi v Moskvi in Iranu so izraelski napad na Bejrut označili za očitno kršitev mednarodnega prava, v Beli hiši pa ga niso neposredno komentirali, so pa sporočili, da je vsesplošen spopad med Izraelom in Libanonom še mogoče preprečiti, še poroča STA. Vodja misije ZN v Libanonu Aroldo Lazaro in posebna koordinatorka ZN Jeanine Hannis-Plasschaert sta medtem vzpostavila stike z oblastmi v obeh državah, da bi preprečila izbruh vojne med Hezbolahom in Izraelom, je sporočil tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Stephane Dujarric.