Dogajanje čez lužo

S poskusom atentata že služijo, svoj lonček pristavil Trump

S.R./STA
15. 7. 2024, 06.41
Posodobljeno: 15. 7. 2024, 07.58
Deli članek:

Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki je bil v sobotnem poskusu atentata ranjen v uho, na račun dogodka že zbira denar za kampanjo. Republikanci medtem začenjajo svojo konvencijo.

Profimedia
Donald Trump v trenutkih pred poskusom atentata.

Včeraj je postalo znano, da je v sobotnem poskusu atentata na Trumpa življenje izgubil gasilec Corey Comperatore, ki je med streljanjem poskušal zaščititi svojo družino. Strelec, ki so ga ubili ostrostrelci, je huje ranil še dve osebi. Crooksove krogle so zadele 57-letnega Davida Dutcha in 74-letnega Jamesa Copenhaverja iz Pensilvanije. FBI je strelca na Trumpovem zborovanju v podeželskem kraju Butler v Pensilvaniji identificiral kot 20-letnega registriranega republikanskega volivca Thomasa Matthewa Crooksa iz kraja Bethel Park v Pensilvaniji, preiskava o motivu napada na Trumpa pa se nadaljuje.

Demokratski župan Milwaukeeja Cavalier Johnson je izjavil, da jim je zvezni kongres po poskusu atentata odobril povišanje sredstev za varnost s 60 na 75 milijonov dolarjev.

Crooks je streljal s strehe objekta izven zavarovanega območja Trumpovega političnega zborovanja. Eden od Trumpovih podpornikov naj bi obvestil policiste, da je na strehi moški s puško, nakar naj bi policist splezal na streho in se soočil s strelcem. Potem, ko je Crooks vanj naperil puško, naj bi se policist umaknil. Crooks je potem takoj nameril proti Trumpu in sprožil strele, nakar so ga skoraj takoj zadele krogle pripadnikov tajne službe in ga ubile. Tajna služba, ki skrbi za varnost predsednikov, nekdanjih predsednikov in predsedniških kandidatov, naj bi poslopje pred zborovanjem identificirala kot morebitno grožnjo, vendar pa naj bi imela pristojnost za zavarovanje objekta lokalna policija.

Trump se je med govorom prijel za desno uho in se vrgel na tla, nakar so ga obkrožili pripadniki tajne službe. Čez nekaj trenutkov so se vsi skupaj dvignili, Trump pa je s krvavim ušesom pogledal proti podpornikom, dvignil roko in jim zaklical: "Borba, borba, borba!".

Posredovanje tajne službe je bilo prepozno za gasilca Comperatoreja za katerega je Shapiro dejal, da se je nesebično vrgel na ženo in hčerko, da ju zaščiti pred kroglami. Pri tem je bil zadet v glavo. Sožalje družini ubitega gasilca je izrazil tudi predsednik ZDA Joe Biden, ki ga je opisal kot očeta, ki je ščitil svojo družino.

FBI je v nedeljo zvečer sporočil, da dosedanja preiskava še ni odkrila nobenih težav z duševnim zdravjem strelca, niti kakšnih grozilnih objav na družbenih medijih.

Plodna tla za teorije zarote

Preiskava atentata še traja, vmes pa se kot požar širijo teorije zarote. Nekateri republikanci za atentat obtožujejo demokratsko retoriko, ki Trumpa opredeljuje kot nevarnega fašističnega avtokrata, nekateri demokrati pa celo menijo, da si je Trump atentat sam pripravil za boljše volilne obete.

Republikanci začenjajo konvencijo

Trump je na svojem družbenem mediju Truth Social v nedeljo potrdil, da se bo udeležil nacionalne konvencije republikanske stranke, ki bo potekala od danes do četrtka v Milwaukeeju v zvezni državi Wisconsin. Stranka ga bo v četrtek potrdila za svojega predsedniškega kandidata.

Na konvenciji, ki bo potekala pod znanim, čeprav malce spremenjenim Trumpovim političnim geslom Naredimo Ameriko (znova) spet veliko, se bo zbralo 2429 delegatov iz ameriških zveznih držav in ozemelj. Dogajanje bo spremljalo več tisoč novinarjev, predstavnikov različnih organizacij in konservativnih političnih gostov iz različnih držav sveta.

Prvi dan konvencije bodo sicer glede na napovedi potrdili tudi platformo, ki jo je na le 16 straneh pripravil nacionalni odbor stranke, potem ko leta 2020 republikanci na konvenciji platforme sploh niso imeli. Na Trumpovo zahtevo platforma ne omenja prepovedi splava, kar je bila sicer stalnica republikanskih platform v zadnjih desetletjih.

Profimedia
Biden je Američane pozval k znižanju politične temperature.

Biden pozval k znižanju politične temperature

Ameriški predsednik Biden je v sinočnjem kratkem televizijskem nagovoru Američanom po poskusu atentata pozval k znižanju politične temperature in dejal, da politika nikoli ne bi smela biti dobesedno bojišče, sploh pa ne prostor pobijanja.

Biden praktično od prevzema položaja v začetku leta 2021 obsoja politično nasilje ali grožnje s političnim nasiljem in tudi po poskusu atentata na Trumpa je doslej večkrat obsodil takšna dejanja. Američanom je položil na dušo, da ne smejo biti taki.

"Nocoj bi vam rad govoril o potrebi po znižanju temperature v naši politiki. Politika ne sme nikoli biti dobesedno bojišče, niti prostor za pobijanje. Ne glede na to kako močna so naša prepričanja, pa se nikoli ne smemo spustiti v nasilje. Čas je, da ohladimo razmere," je med drugim dejal Biden v govoru naciji, ki so ga neposredno prenašale ameriške televizije.

"Nekdanji predsednik je bil ustreljen. Ameriški državljan je bil ubit, ko je preprosto uveljavljal svojo svobodo za podporo kandidata po svoji izbiri. V Ameriki ne smemo in ne moremo iti po tej poti. V zgodovini smo jo že prehodili. Nasilje nikoli ni bilo rešitev," je dejal Biden.

Biden je pred tem nagovorom večkrat obsodil poskus atentata, že prej v nedeljo pa je dejal, da je imel s svojim republikanskim protikandidatom na letošnjih volitvah Trumpom v soboto dober pogovor.

Že služijo

Trump je v nedeljo popoldne svojim podpornikom poslal že sporočilo s prošnjo za nakazila za svojo predsedniško kampanjo, ki vsebuje fotografijo ponesrečenega atentata, ki vsebuje fotografijo ponesrečenega atentata tiskovne agencije AP, poroča Politico. S poskusom atentata služijo tudi druge organizacije in podjetja. "Jaz sem Donald J. Trump in nikoli se ne bom predal! Vedno vas bom imel rad, ker ste me podprli. Enotnost. Mir. Naj bo Amerika spet velika," je Trump sporočil podpornikom v elektronskem pismu s povezavo na spletno stran za donacije od 24 do 3300 dolarjev.

Biden je medtem takoj po poskusu atentata ustavil politične oglase proti Trumpu s katerim se bo predvidoma pomeril na predsedniških volitvah 5. novembra, je sporočila njegova kampanja. Biden je letos krepko vodil po zbranem denarju za kampanjo pred Trumpom, vendar le dokler porota na Manhattnu Trumpa ni spoznala za krivega ponarejanja poslovnih dokumentov. Trump je potem nadoknadil zaostanek.

Trump ni edini, ki skuša zaslužiti s poskusom atentata, poroča Politico. Podjetje Ponosni domoljubi iz Orlanda na Floridi prodaja razglednice s podobo okrvavljenega Trumpa z dvignjeno pestjo za 30 dolarjev. Šlo naj bi prav tako za fotografijo tiskovne agencije AP, ki doslej tega še ni komentirala.

Svoj lonček naj bi pristavilo tudi kitajsko podjetje, ki prodaja majice in torbice, prav tako tudi posamezni Trumpovi podporniki, ki prodajajo podobe atentata na spletni strani podjetja eBay.