Manjka le še en podatek

Februarska uskladitev pokojnin: toliko več bodo predvidoma prejeli upokojenci

S.R.
24. 1. 2025, 06.00
Deli članek:

Višina letošnje redne uskladitve pokojnin še ni znana, a se lahko kot kaže upokojenci po zadnjih podatkih nadejajo uskladitve, kot je bila predvidena, in sicer v višini slabih 5 odstotkov.

Bobo
/

Vsi podatki, ki vplivajo na višino uskladitve pokojnin, še niso znani. Do končnega zneska bo treba počakati do sredine februarja, kot je znano, pa bo redna februarska uskladitev izvedena s poračunom tudi za januar. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) je sicer v svojem finančnem načrtu predvidel 4,6-odstotno uskladitev, kar po njihovih ocenah na letni ravni pomeni približno 350 milijonov evrov skupaj s prispevkom za zdravstveno zavarovanje upravičencev. To je precej manj od lanske uskladitve, ki je zaradi visoke inflacije znašala kar 8,8 odstotka. Lani so bili upokojenci pred redno obenem deležni delne uskladitve.

Manjka le še en podatek

Letos delne uskladitve ne bo. Sicer pa se pokojnine v okviru redne uskladitve delno uskladijo z inflacijo, delno pa z rastjo plač. Uskladitev pokojnin narekuje Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ta glede redne uskladitve določa, da se ta enkrat letno izvede na podlagi rasti povprečne mesečne bruto plače in povprečne rasti cen življenjskih potrebščin, ki ju ugotovi in uradno objavi Statistični urad RS (Surs). Natančneje, pokojnine se po pojasnilih Zpiza uskladijo za »60 % rasti povprečne bruto plače, izplačane za obdobje januar–december preteklega leta, v primerjavi s povprečno bruto plačo, izplačano za enako obdobje leto pred tem, in za 40 % povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–december preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem leto pred tem.«

Podatki o inflaciji za leto 2024 že znani, a zaenkrat še niso znani vsi podatki o rasti plač. Surs je denimo v sredo objavil podatke o povprečni plači za mesec november. Ti kažejo, da je bila povprečna bruto plača lanskega novembra od novembra leta 2023 nominalno višja za 6,2 odstotka, realno pa za 4,4 odstotka, medtem ko je bila na letni ravni (od januarja do novembra) nominalno višja za 6,5 odstotka. Kar zadeva uskladitev pokojnin, je relevanten nominalni znesek, kar pomeni, da bi rast plač (60 odstotkov) po podatkih za november k uskladitvi pokojnin prispevala 3,9 odstotne točke. K tem je treba prišteti še 0,8 odstotne točke zaradi povprečne letne inflacije za leto 2024, ki je že znana in je znašala 2 odstotka. Zadnji kamenček v mozaiku bodo predstavljali podatki o rasti plač za december, na katere bo kot rečeno treba počakati na sredino februarja, a zaenkrat kaže, bo uskladitev pokojnin v skladu z napovedmi 4,7-odstotna.

Z reformo spremembe

Vlada medtem s socialnimi partnerji nadaljuje pogajanja o pokojninski reformi, ki bi ob dolgoživi družbi prinesla javnofinančno vzdržen sistem na eni strani in varno starost posameznikom na drugi. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je prepričan, da bo reforma v letu 2025 zagotovo sprejeta. V skladu z vladnimi izhodišči za reformo bi se pri usklajevanju pokojnin vse bolj upoštevali rast cen življenjskih potrebščin in vse manj rast plač, dokler v letu 2033 ne bi rasti cen upoštevali v 80 odstotkih in rasti plač v 20 odstotkih.