Trumpovi ukazi

Trumpov ukaz o izstopu iz Svetovne zdravstvene organizacije ni dober obet za prihodnje pandemije

L. T.
22. 1. 2025, 17.59
Posodobljeno: 22. 1. 2025, 17.59
Deli članek:

Nekateri od 26 izvršnih ukazov, ki jih je po prisegi podpisal Trump, ne vzbujajo zaupanja o temeljitem premisleku, meni slovenski politolog.

Profimedia
Trump je s 26 podpisanimi izvršnimi ukazi prehitel svojega predhodnika Joe Bidna, ki jih je ob nastopu funkcije podpisal devet.

Ameriški predsednik Donald Trump je na začetku svojega prvega mandata podpisal en predsedniški ukaz, tokrat jih je podpisal 26. Z njimi želi že spočetka postaviti okvir svoji politični agendi in preprečiti, da se ta omili skozi zakonodajni proces, je za Novice Svet24 ocenil profesor politologije na ljubljanski fakulteti za družbene vede Blaž Vrečko Ilc.

S preklicem prepovedi TikToka je šel na roko javnemu mnenju

Od te prakse odstopa le ukaz 75-dnevnega zamika zakona o prepovedi omrežja TikToka, ki je sicer začel veljati dan pred Trumpovo prisego. Ta ukaz je namreč z vidika vladavine prava izjemno vprašljiva poteza. »Smo v nekih novih vodah, ko so zadeve pravno jasne, politično pa je vprašljivo, kako bo svoje odločitve uveljavil,« sklepa Vrečko Ilc.

Trump, ki se je v preteklosti tudi sam zavzemal za prepoved TikToka, je z zamikom šel na roko javnemu mnenju. Za tem pa, po presoji Vrečka Ilca, ni večjega premisleka, tega pa ne vidi niti pri Trumpovem preklicu ukaza predhodnika Joeja Bidna glede regulacije cene generičnih zdravil, ki je zanje uvedla doplačilo pacienta v višini največ dveh ameriških dolarjev.

S preklicem regulacije cen zdravil pa se je uklonil interesom donatorjev

Tej regulaciji je javno mnenje namreč zelo naklonjeno, med drugim zato, ker so se ravno začela pogajanja za regulacijo priljubljenih shujševalnih zdravil Ozempic in Wegovy. S tem preklicem gre Trump na roko donatorjem svoje volilne kampanje, Vrečko Ilc pa v tem sluti nastavke nadaljnjih razkolov med široko javno podporo v gibanju Maga in korporativnimi interesi v republikanski stranki, zato bi ta Trumpov mandat lahko postal še »zelo buren«.

Mednarodna skupnost bo močno občutila izstop ZDA iz WHO

Ukaz o izstopu ZDA iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pa politični analitik razume predvsem kot Trumpov gnev nad kritiko zdravstvenih avtoritet njegovega pristopa k spopadu s pandemijo covida.

A ta odločitev bo imela konkreten vpliv na ostalo mednarodno skupnost, saj so ZDA daleč največji donator WHO. Vrečko Ilc je pesimističen, saj finančna oslabitev organizacije, ki že sedaj ne deluje najbolje, ni dober obet za spopad s pandemijami, ki jih lahko pričakujemo v prihodnje.

Odstop od pariškega sporazuma ne bo tudi konec zelenega prehoda

Za mednarodno javnost pa bo manj pretresljiv Trumpov odstop od pariškega dogovora, katerega je na stranski tir postavil že Biden, s ponovnim zagonom elektrarn na premog pa je podobno storila tudi EU. Politolog kljub temu meni, da to ni konec zelenega prehoda, saj je ekonomska računica zelenih tehnologij že zdaj precej boljša od tehnologij, ki temeljijo na ogljikovodikih. Vanje pa so investirani tudi tehnološki oligarhi, ki stojijo za Trumpom, najbolj med njimi Elon Musk, ki je lastnik znamke električnih vozil Tesla.

Osebni arhiv
Politolog Blaž Ilc meni, da bo Trumpov mandat še zelo buren, saj se že kažejo protislovja med njegovimi podporniki in korporativnimi donatorji.