"Vzeli smo si čas," je po seji vlade povedal minister brez resorja Matej Arčon. Dodal je, da vlada razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.
Vlada je v sporu z Agencijo za energijo glede nove metodologije obračunavanja omrežnine, uveljavljene 1. oktobra lani, tik pred božično-novoletnimi prazniki člane sveta pozvala k odstopu. Mitja Breznik in Sandi Šterpin sta pozivu sledila, ostali trije – predsednik sveta Franc Žlahtič ter Janez Kopač in Borut Bratina – pa ne. Svet agencije, katerega naloga je med drugim imenovanje in razrešitev direktorja agencije, je od tedaj nesklepčen, kar agenciji onemogoča nemoteno delovanje. Agencija je zato na svojih spletnih straneh objavila poziv k čim prejšnji popolnitvi sveta z manjkajočimi člani ter zagotovitvi njenega nemotenega delovanja in neodvisnosti.
Vlada naj bi danes po napovedih naredila naslednje korake. Pričakovano je bilo, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov sveta Agencije, kot je prejšnji četrtek najavil minister Kumer. Člane namreč na predlog vlade imenujejo in razrešujejo poslanci. A dokončne odločitve še ni sprejela, kot je danes povedal podpredsednik vlade Arčon. Pojasnil je, da vlada pri razrešitvi preostalih treh članov sveta vztraja. Vendar si je ministrski zbor odločil vzeti čas, da dodatno obrazloži zahtevo za razrešitev, je dejal. Ob tem je poudaril, da "če bo vlada zaznala stvari, ki škodujejo Slovenkam in Slovencem, ne bo gledala stran, pač pa bo ukrepala, seveda v okviru zakonodaje".
Medtem je še do 29. januarja odprt poziv za zbiranje predlogov kandidatov za člana sveta agencije. Tega je 30. decembra lani objavilo ministrstvo za podnebje, okolje in energijo, ki bo listo kandidatov poslalo vladi, ta pa bo nato predlog kandidatov posredovala DZ. Kandidata lahko predlaga tudi vlada sama.
Evropska komisija: neodvisnost energetskih regulatorjev
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V zadnjih dneh je v zgodbo glede novega sistema obračuna omrežnine in spora med vlado in agencijo vstopila tudi Evropska komisija. V odzivu na dopis vodstva agencije glede političnih pritiskov na regulatorja je v pismu resornemu ministrstvu izrazila skrb nad dogajanjem in izpostavila jasno opredelitev neodvisnosti energetskih regulatorjev v evropski zakonodaji. V primeru nadaljnjih ukrepov, ki bi ovirali neodvisnost slovenskega regulatorja, ne izključujejo niti začetka postopka ugotavljanja kršitev obveznosti Slovenije po pravnem redu EU.
Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so očitke, da komunikacija z agencijo predstavlja nedovoljen pritisk, zavrnili in zagotovili, da se zavedajo pomena neodvisnosti agencije in da spoštujejo evropsko in domačo zakonodajo.
Argumentirana razprava brez pavšalnih trditev
Iz Agencije za energijo so še sporočili, da pozdravljajo analizo Elesa o vplivu veljavne in stare omrežninske metodologije za poslovne odjemalce. "Analize, ki temeljijo na realnih podatkih, so dobro izhodišče za to, da v prihodnje novo metodologijo še izboljšamo in po potrebi nadgradimo," so zapisali. Dodali so, da pa za to potrebujemo strokovno in argumentirano razpravo, ki ne sme temeljiti na pavšalnih trditvah posameznih interesnih skupin ali parcialnih interesih.
Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles je v analizi, ki jo je objavil v torek, preveril navedbe gospodarskih združenj, da naj bi nova metodologija obračuna omrežnine pomenila katastrofo za gospodarstvo in mu bistveno poslabšala konkurenčni položaj. Te trditve je z analizo zavrnil, je pa predlagal nekatere spremembe metodologije za poslovne odjemalce.