Kdo največ?

Z odstotkom dohodnine zbrali rekordnih 1,7 milijona evrov

Mitja Prek
11. 1. 2025, 06.00
Deli članek:

Do konca leta so se vsi davčni zavezanci lahko odločili, kateri organizaciji bodo namenili odstotek dohodnine. Do donacij so upravičene nevladne organizacije, politične stranke, sindikati, registrirane cerkve in druge verske skupnosti ter šolski skladi ali skladi vrtcev. Eni bolj drugi manj uspešno so pred novim letom prepričevali ljudi, naj jim namenijo svoj odstotek dohodnine za njihovo delovanje.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Podatki, komu so letos ljudje namenili svoj odstotek dohodnine, še ni znan. To bo jasno šele, ko bodo izračunane in poslane dohodninske odločbe zavezancem. Torej organizacije bodo morale počakati do junija, da bodo izvedele, koliko denarja bodo dobile.

So pa precej zgovorni podatki za lansko leto. Absolutni zmagovalci so v društvu AED, ki so prek dohodnine lani prejeli neverjetnih 1.751.840 evrov. Samo v enem letu pa so pridobili za okoli 900.000 evrov več donacij. Drugi na lestvici so Društvo rdeči noski, ki jim je lani finančna uprava nakazala 487.310 evrov. Sledijo Slovenska karitas, Zveza prijateljev mladine Moste-Polje, ki se je kasneje preimenovala v Zvezo Anite Ogulin ter Zveza prijateljev mladine Slovenije.   

Za donacijo se je leta 2023 odločilo 641.238 davčnih zavezancev, kar je skoraj 50 000 več kot prej. Zavezanci so del dohodnine za donacije namenili 6.960 različnim upravičencem v skupnem znesku 15.245.822,27 evra so pojasnili na Finančni upravi. To pa je skoraj dva milijona evrov več kot leto poprej.

Med prejemniki tudi politične stranke in gasilci

Lep vir sredstev je odstotek dohodnine lahko tudi za politične stranke. Po pričakovanjih največ ljudi nameni svoj odstotek Slovenski demokratski stranki. Lani so prejeli nekaj manj kot 48 tisoč evrov, dobrih 29 tisoč evrov so prejeli Socialni demokrati. Manj uspešni z zbiranjem donatorjev pa so v Novi Sloveniji in Levici. Gibanje Svoboda pa je lani prejelo le 1600 evrov.

Pričakovali bi, da so med večjimi prejemniki donacij tudi gasilci. Gasilska zveza sicer prejme dobrih 22 tisoč evrov. Društva pa za sredstva kandidirajo vsaka zase. Najbolj uspešni so prostovoljni gasilci v Zgornji Šiški v Ljubljani. Zbrali so dobrih 18 tisoč evrov. Nekaj manj pa na ta način zbereta še dve ljubljanski prostovoljni gasilski društvi, Vič in Rudnik. Z dobrimi 15 tisoč nabranimi evri pa so uspešni tudi v dveh koroških društvih, Radlje ob Dravi in Črna na Koroškem.

4

Njena.si

Norice: Vse prej kot nedolžna otroška bolezen

Absolutni zmagovalci so v društvu AED

Del našega uspeha se žal gotovo skriva v žalostnem dejstvu, da so bolezni srca in ožilja vodilni vzrok smrti v zahodnem svetu, samo v Sloveniji vsak dan nenadni zastoj srca doživi 5-6 oseb, preživi pa vsak 10, je pojasnil projektni vodja Društva AED Samo Oblak. Društvo AED je bilo ustanovljeno leto 2019, njihovo poslanstvo pa je, da bi vsak, ki na območju Slovenije doživi srčni zastoj, pravočasno dobil oskrbo z avtomatskim eksternim defibrilatorjem. Zato organizacijam zagotavljajo sredstva za nakup defibrilatorjev in za njihovo vzdrževanje. Doslej so financirali okoli 300 defibrilatorjev in so obstoječo mrežo povečali za 10 odstotkov. Skupaj pa je po vsej državi okoli 3000 naprav AED. Samo Oblak nam je še povedal, da se je lani prvič zgodilo, da so z njihovim defibrilatorjem nekomu rešili življenje, in sicer obiskovalcu sejma Agra v Gornji Radgoni. Lahko, da je bilo takih primerov še več, vendar zanje ne vedo. 

Glede na zbrana sredstva pa v Društvu ocenjujejo, da bi lahko vsako leto v mrežo dodali še po 100 naprav vsako leto. Ob tem pa zaključujejo projekt, v okviru katerega so vsem 212 občinam ponudili sredstva za nakup naprave AED. Dobri dve tretjini občin sta se že odzvali in so sredstva že prejeli.

Vložena vloga velja za nedoločen čas oziroma do preklica. Povedano drugače: če je posameznik v preteklosti že vložil zahtevo za namenitev dela dohodnine za donacije, mu je ni treba več vlagati, saj ta velja tudi za prihodnja leta. Novo vlaga le, če jo vlaga prvič ali če želi del dohodnine za donacije nameniti kateremu drugemu upravičencu. V tem primeru Finančna uprava upošteva kronološko zadnjo prejeto vlogo. Vloge, oddane do 31. decembra 2024, bodo upoštevane pri odmeri dohodnine za leto 2024.

Še vedno veliko sredstev ostane državi

Zato tisti, ki se še niso odločili, komu bodo namenili svoj odstotek dohodnine, lahko to storijo kadarkoli. Le upoštevale se bodo za naslednje leto. Zavezanci lahko tudi zamenjajo organizacijo, ki ji želijo donirati, le vloga mora biti oddana do zadnjega dne v letu. Na voljo je več kot 8000 organizacij. Zavezanec jo lahko razdeli med največ deset upravičencev, saj lahko minimalna donacija posameznemu upravičencu znaša 0,1 odstotek odmerjene dohodnine, seštevek vseh pa ne sme presegati enega odstotka. Posameznemu šolskemu skladu ali skladu vrtca pa lahko nameni največ 0,3 odstotka dohodnine.

Zanimivosti

luna dieta1
Lunin post

Hujšanje z luno: kdaj na dieto v letu 2025

granatno jabolko
Recepti

Granatno jabolko pripomore k prožnosti kože in pomaga gladiti gube

diseca-sveca, disave, notino
Zanimivosti

Odišavite svoj dom: Sveče in difuzorji, ki bodo očarali vsakega gosta

prhljaj
Lasje in lasišče

V boj proti prhljaju se podajmo na naraven način

joby-aviation-2
Na nebu mogoče že letos

Bodo leteči avtomobili že kmalu prihodnost transporta?

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje
Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje