Omrežninski spor

Kaj vse je po oceni vlade narobe z novim sistemom omrežnin in kaj odgovarja direktorica agencije

D.K./G.G./STA
9. 1. 2025, 14.18
Posodobljeno: 9. 1. 2025, 15.49
Deli članek:

Dejstvo je, da je novi sistem omrežnine razburil nekatere prebivalce Slovenije in tudi veliko podjetij. Se kmalu obetajo spremembe?

Profimedia
Fotografija je simbolična

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ocenjuje, da metodologija za obračun omrežnine ni skladna niti s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda niti z nekaterimi evropskimi direktivami niti s priporočili evropske agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer). Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal minister Bojan Kumer.

Agencija je po njegovih besedah preslišala strokovne argumente ministrstva  med drugim glede določanja dogovorjene moči na osnovi samo treh koničnih obremenitev, zapletenosti in nepraktičnosti tarifnih blokov za gospodinjske odjemalce ter pomanjkanja prehodnega obdobja in postopnosti uvedbe novega sistema. Ob tem ji očitajo tudi, da pri pripravi metodologije in novih tarif ni v celoti spoštovala in upoštevala strateškega in zakonodajnega okvira. V tej luči je kršila tudi cilje in določbe več evropskih direktiv, decembra sprejetega posodobljenega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) ter tudi priporočil Acerja iz poročila o omrežninskih metodologijah na področju elektrike iz leta 2023.

Na ministrstvu so prav tako prepričani, da določitev dogovorjene moči na osnovi treh 15-minutnih koničnih obremenitev pomeni "odločno prenizek vzorec" izmed vseh meritev porabe odjemalca v določenem časovnem bloku. Opozarjajo tudi na nepravičen princip kaznovanja za gospodinjske odjemalce pri preseganju dogovorjene moči, saj slednji šele ob prejemu računa ugotovijo dogovorjeno moč, na njo pa lahko vplivajo samo tako, da se odpovedo prehodnemu obdobju. Večina odjemalcev po navedbah ministrstva prav tako v realnem času ne more pogledati svoje trenutne porabe in s tem vplivati na prihodnje stroške.

Sašo Švigelj
Minister Bojan Kumer in direktor Elesa Aleksander Mervar

Vlada vztraja pri pozivu, da je treba čim prej popraviti metodologijo. DZ bo predlagala razrešitev članov sveta agencije, ki niso sami odstopili, saj želi ponovno odpreti strokovni dialog o tematiki znotraj energetike oz. da se prisluhne energetikom, ki niso zaposleni na agenciji. Prek potrditve zakona v DZ pa bodo poskušali ublažiti "ekscesne dvige" stroškov pri določenih skupinah odjemalcev. Glede slednjega se kot najbolj smiselna kaže možnost, da bi odjemalce v visoki sezoni delno ali v celoti oprostili plačila stroška za moč za najdražji časovni blok, je dejal minister.

Duška Godina: analiza Elesa vodi do napačnih zaključkov

Je to prepričalo direktorico agencije Duško Godino? Ne. Pravi celo, da analiza družbe Eles - ki predlaga zmanjšanje števila časovnih blokov s pet na tri, začasno ukinitev zimske in poletne sezone ter določanje dogovorjene moči na podlagi več vrhuncev porabe - ni ustrezna, saj da temelji na povprečni obremenitvi omrežja, ne pa na koničnih obremenitvah. To pa vodi do napačnih zaključkov, da sezonsko razlikovanje ni potrebno.

Jure Klobčar
Direktorica agencije za energijo Duška Godina.

Dvig stebrov Pivka Ilirska Bistrica-17

Njena.si

Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel

Agencija je preliminarno analizirala tudi zadnje razpoložljive podatke, za leto 2024, in ta analiza "dejansko prvič nakazuje potrebo po določenih prilagoditvah časovnega razlikovanja zaradi spremenjenega stanja v omrežju, kar lahko pripelje do sprememb pri časovnih blokih", še vedno pa "zelo nazorno izkazuje potrebo po ohranitvi sezon", je navedla Godina in ponovila, da je narava metodologije dinamična, da zasleduje stanje v omrežju in da so zato posodobitve časovnih blokov popolnoma naravna pot.
Mervarjevo nestrinjanje z razmerjem med tarifnimi postavkami za energijo in moč, kot so določene za industrijo in lastnike sončnih elektrarn, ne temeljijo na niti enem strokovnem argumentu, trdi Godina. Dodaja, da pa tarife, kot jih je določila agencija, temeljijo na poglobljenem strokovnem delu in analizah ter upoštevajo evropsko zakonodajo in usmeritve Acerja.

Na razmerja pri tarifah - visoke tarife za energijo pri negospodinjskih odjemalcih ter visoke tarife za moč oz. nizke tarife za preneseno električno energijo pri gospodinjskih odjemalcih - vplivajo predvsem doprinosi posameznih skupin odjemalcev h koničnim obremenitvam, ki povzročajo dodatne stroške omrežja, ter enakomerna razdelitev stroškov sistemskih storitev na porabniške skupine, poudarja Godina.

"Kritika določitvi tarif ter razmerju med tarifno postavko za energijo in tarifno postavko za moč zelo odkrito zagovarja povrnitev stroškov določenega dela industrije in lastnikov sončnih elektrarn na vrednost po stari metodologiji in zato predstavlja še enega izmed očitnih poizkusov vlade, da zagotovi boljši položaj posameznih interesnih skupin, ki so bile že ves čas neupravičeno privilegirane in pri tem zelo očitno spregleda položaj ostalih odjemalcev," je kritična Godina.

Eles, ki je po njenih besedah kot kombinirani sistemski operater sicer kompetentna institucija za podajo strokovnih predlogov, se v javni obravnavi ni opredeljeval do tarif ali časovnih blokov, je imel pa za to možnost, pravi Godina.

Odzvala se je tudi na trditve ministra, da so bile odločitve glede omrežnine na svetu agencije sprejete s preglasovanjem. Pravi, da so bili novi omrežninski sistem in tudi vse njegove vsebinske spremembe na svetu agencije sprejeti soglasno, s tremi glasovi proti dvema pa da sta bili sprejeti le prestavitvi uvedbe novega sistema, najprej s 1. marca na 1. julij in nato na 1. oktober lani.

GZS pozdravlja oceno ministrstva

Ocena ministrstva, da novi sistem obračunavanja omrežnine prinaša dodatne finančne obremenitve in višje stroške, pritrjuje vsem opozorilom Gospodarske zbornice Slovenije GZS od marca lani dalje, zato zbornica podpira poziv ministrstva, da se metodologija čim prej spremeni, so danes sporočili iz GZS.

Kot pravijo, razprava o sistemu obračuna omrežnine, ki jo spremljajo v javnosti v zadnjih dneh, pritrjujejo njihovim ugotovitvam in opozorilom.

Zbornica je večkrat pozvala k zamrznitvi novega sistema omrežnine in njegovi koreniti spremembi tako, da bi tudi gospodarski subjekti lahko prilagodili porabo, ter tudi k uvedbi večletnega prehodnega obdobja, da bi se poslovni odjemalci lahko prilagodili.

"GZS ponovno izpostavlja, da je novi sistem neustrezen predvsem za industrijo, ki dela 24 ur 7 dni na teden, saj ji ne omogoča prilagajanja in zato močno povečuje stroške poslovanja. Prilagajanja tudi ne omogoča storitvenim dejavnostim, kot sta trgovina in gostinstvo. Novi sistem je neživljenjski in v nekaterih delih celo v nasprotju z zakonodajo," pravijo v GZS.

Zbornica se bo na ravnanje vlade in predlog sistemskega operaterja elektrodistribucijskega sistema Elesa podrobneje odzvala v petek na novinarski konferenci, na kateri bo predstavila tudi analizo dejanskega dviga stroškov za gospodarske subjekte in pomisleke pravne stroke do skladnosti z zakonodajo, so napovedali.