Predlog zakona sicer čaka samo še na zakon o zdravstveni dejavnosti, nato ga bodo vložili v zakonodajno proceduro, je v ponedeljek napovedala poslanka Svobode Tereza Novak. Kot je poudarila, je zakon namenjen izključno tistim, ki ga potrebujejo, zato se ga po mnenju Novak ni treba bati. Zagotovila je, da so pri njegovem snovanju upoštevali najbolj resne pripombe opozicije in drugih javnosti v referendumski kampanji ter vanj dodatno vključili več varovalk, "tako da smo zakon na nek način omilili".
Po poročanju Radia Slovenija je Novak povedala, da je največja novost ta, da "usodne učinkovine ne sme aplicirati ne zdravstveno osebje ne kdor koli drug. Oseba jo lahko izključno sama sproži." Dodala je še, da sodobna dognanja kažejo, da je oseba v terminalni fazi sposobna aplicirati tekočino.
Osebe v težavah z duševnim zdravjem do pomoči pri končanju življenja ne bodo upravičene
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Predlagatelji so v novem zakonu med drugim navedli, da želijo z uzakonitvijo pomoči pri prostovoljnem končanju življenja "okrepiti varstvo osebnega dostojanstva in avtonomije ob koncu življenja" ter "omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja tistim bolnikom, ki so sposobni odločanja o sebi in ki so to pomoč vztrajno zahtevali".
Še vedno ostaja določilo, da postopek ni omogočen osebam v težavah z duševnim zdravjem, ostajajo vse varovalke, ugovor vesti in ostaja dejstvo, da gre zgolj za možnost, za avtonomno pravico, dano neznosno trpečim v izteku življenja in da ne gre za nadomestilo paliativni oskrbi.
SDS in NSi odločno proti pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
Čeprav so predlagatelji po besedah Tereze Novak pri novem zakonu upoštevali tudi pripombe nasprotnikov pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, pa v primeru njegove potrditve ni izključen naknadni zakonodajni referendum. "Upam, da mogoče le ne bomo imeli še enega referenduma. Mislim, da to ne bi bilo ravno produktivno, se pa to lahko zgodi," je dejala Novak.