Kot smo že poročali, se je včeraj popoldne v Ljubljani s pirotehniko poškodoval otrok, ki je utrpel hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazu, so po nesreči sporočili s PU Ljubljana. Otroku je nujno pomoč nudil občan, nato pa so skupaj s policisti zaustavili najhujše krvavitve in ga predali reševalcem.
Kot so včeraj pojasnili policisti, je po prvih znanih podatkih bila družba otrok na igrišču, pri tem pa je eden izmed njih uporabil pirotehniko, ki najprej ni delovala, nato pa je počila, ko jo je otrok držal v roki. Okoliščine dogodka in izvor pirotehnike policisti še preverjajo in bodo o vseh okoliščinah obveščali pristojno državno tožilstvo, so še sporočili na Policijski upravi (PU) Ljubljana.
Otrok mlajši od 14 let
Za kakšno pirotehnično sredstvo je šlo, še ugotavljamo. Glede na posledice sklepamo, da gre za močnejše pirotehnično sredstvo, pa je na današnji novinarski konferenci dejal Izda in dodal, da je poškodovani otrok mlajši od 14 let. Natančne starosti pa, kot je dejal, zaradi varovanja podatkov, ne more izdati.
Pred novinarje je kasneje stopil še vodja urgentnega kirurškega bloka Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Uroš Tominc, ki je v izjavi za medije spregovoril o nevarnosti petard, ki lahko povzročijo hude poškodbe. Ob tem je še povedal, da se na silvestrovo proti večeru obisk urgence po navadi nekoliko umili, po izkušnjah iz preteklih let pa se okoli polnoči začne spet povečevati in se nadaljujejo v prvi januar ali celo zavleče v drugi januar. Glede dečka, udeleženega v včerajšnji nesreči s pirotehniko pa je dejal, da je utrpel zelo hude poškodbe roke, trebuha in obraza. Posledice nesreče bodo zanj, po njegovih besedah, trajne.
Ob tem je apeliral na starše, naj se z otroki pogovorijo o uporabi pirotehničnih sredstev. Poškodbe, ki nastanejo ob neprimerni uporabi ali zgolj ob nezgodi, lahko po besedah Tominca povzročijo trajne posledice. "Človeka lahko zaznamujejo za celotno življenje. Če gre za mlado osebo, je še toliko huje," je poudaril.
Kot je dodal, gre večinoma za poškodbe v predelu rok, prstov in dlani ter obraza. V najslabšem primeru gre lahko tudi za amputacijo prstov ali roke, je dejal Tominc. Velikokrat opažajo tudi poškodbe oči, občasno tudi sluh zaradi poškodbe bobničev. Število poškodb s pirotehniko se po njegovi oceni v zadnjih letih ne povečuje, vsako leto jih je nekaj, omenjena pa je letos prva.
Sekunda zabava lahko posameznika zaznamuje za vse življenje
Nepremišljena in nepravilna uporaba pirotehničnih izdelkov lahko posameznike zaznamuje za vse življenje. Poleg hudih posledic, ki so lahko tudi usodne, med telesnimi poškodbami navajajo opekline, raztrganine rok in poškodbe oči.
Zanimivosti
Nazdravljamo izbiri v najbolj bleščečem obdobju leta
Opozarjajo, da je uporaba pirotehnike moteča tudi za živali in onesnažuje okolje, zato njeno uporabo odsvetujejo. "Če se temu ne morete upreti, pa jo uporabljajte vsaj varno in uvidevno. Torej tako, da to drugih ne moti in ne ogroža, ter ob upoštevanju vseh zakonskih omejitev," pravijo policisti.
"Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je težava vseh, zato starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosimo, naj opozarjajo na nevarnosti in možne posledice," dodajajo.
Pirotehnične izdelke naj mladoletniki uporabljajo le pod nadzorom staršev ali skrbnikov. "Z nepravilno uporabo pirotehničnih izdelkov se lahko hudo poškodujemo in tudi zanetimo požar," še svarijo. Opozarjajo pa tudi na eksperimentiranje in preizkušanje svojih sposobnosti ter poguma otrok in mladostnikov.
Pirotehnike ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, sejmih ali ulicah
"Pirotehničnih sredstev nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajo po družabnih omrežjih. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni," pravijo policisti.
Številne kršitve na področju uporabe pirotehničnih izdelkov
Policisti se vsako leto znova srečujejo s kršitvami na področju uporabe pirotehničnih izdelkov. Med najbolj moteče dejavnike uvrščajo uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, čeprav je prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 ter F3, katerih glavni učinek je pok, od leta 2008 prepovedana. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je prav tako pok, je dovoljena le med 26. decembrom in 1. januarjem.
Na policiji opozarjajo tudi na prepovedano uporabo pirotehnike v strnjenih stanovanjskih naseljih, zaprtih prostorih, bližini bolnišnic, prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in prireditve. Prepovedana je še predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ter preprodaja.
Kršitelje čaka globa
Za navedene kršitve je predpisana globa od 400 do 1200 evrov, pri tem izdelek tudi zasežejo. Policisti bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov, so napovedali.
Med najbolj moteče dejavnike policisti uvrščajo uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok (petarde), čeprav je njihova prodaja, posest in uporaba že od leta 2008 povsem prepovedana. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je sicer dovoljena v času od 26. decembra do 1. januarja. Tudi teh izdelkov pa ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.
Obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi prepoveduje tudi zakon o zaščiti živali. Za tako ravnanje je za fizično osebo predpisana globa v višini 800 do 1200 evrov, za pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, pa znaša od 2400 do 84.000 evrov.