Ljubljanski policisti so morali v ponedeljek posredovati na območju policijske postaje Moste. Kot so ugotovili na kraju, se je skupina otrok nahajala na igrišču, pri čemer je eden od njih uporabil pirotehnični izdelek. Ta sprva ni deloval, a je nato, ko ga je otrok držal v roki, počil. »Pirotehnika je otroku povzročila zelo hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazu,« je pojasnila tiskovna predstavnica PU Ljubljana Aleksandra Golec.
Otroku je nujno pomoč na kraju nudil očividec. Skupaj s policisti so nato otroku zaustavili najhujše krvavitve in ga predali v roke reševalcem. Policisti vse okoliščine dogodka in izvor pirotehnike še preverjajo in bodo o vseh okoliščinah obveščali pristojno državno tožilstvo.
Policija bo več pojasnil v zvezi z nesrečo pojasnila na torkovi novinarski konferenci ob 9.30 uri.
Policisti ob tej priložnosti znova svarijo pred nepremišljeno in neprevidno uporabo pirotehničnih izdelkov. Ti so namenjeni zgolj nekaj sekundam zabave, posameznike pa lahko zaznamujejo za vse življenje, lahko se izkažejo tudi za usodne. Pirotehnika je obenem zelo moteča za živali in onesnažuje okolje. »Če se temu ne morete upreti, pa jo uporabljajte vsaj varno in uvidevno. Torej tako, da to drugih ne moti in ne ogroža, ter ob upoštevanju vseh zakonskih omejitev. Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je težava vseh, zato starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosimo, naj opozarjajo na nevarnosti in možne posledice.«
Zanimivosti
Huawei Watch D2 končno na voljo tudi pri nas
Dovoljeno le od 26. decembra do 1. januarja, a le izdelki kategorije F1
Policisti, ki se s kršitvami na področju uporabe pirotehničnih izdelkov srečujejo vsako leto, med najbolj težavne štejejo petarde, čeprav je prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, že od leta 2008 povsem prepovedana. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le v času od 26. decembra do 1. januarja. Med tipične izdelke iz kategorije F1 spadajo denimo bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, pasje bombice, vžigalice s pokom in podobno.
Pri tem je potrebni upoštevati, da teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Prepovedana je tudi predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ter preprodaja.
Policisti bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Za navedene kršitve posameznika je predpisana globa od 400 do 1.200 evrov, pri tem se izdelek tudi zaseže. Na območju Policijske uprave Ljubljana so samo decembra zasegli večje število pirotehničnih izdelkov.
»Če se ne morete upreti uporabi pirotehničnih sredstev jih nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajo po družabnih omrežjih. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali iz katerih so narejeni,« so med drugim opozorili policisti.