Spomnimo, spomladi leta 2020 so javnost pretresli posnetki odvzema otrok materi, ki je potekal ob prisotnosti socialnega izvršitelja, policistov in socialnih delavk. S posnetkov je bilo razvidno kričanje in upiranje otrok, celoten postopek pa je potekal več ur. Izvršitelj naj bi postopek že želel prekiniti, a naj bi sodnica v telefonskem klicu vztrajala, da izvršbo konča.
- Materi tri otroke odvzeli pravilno, korektno in v korist otrok
- Dr. Leonida Zalokar o skrb vzbujajočem odvzemu treh otrok materi
- Odvzeti otroci že večkrat pobegnili, splezali čez balkon in šli na vlak
- »Že 8 tednov je, odkar sem nazadnje videla otroke. Kje so? Kako so?«
- Zaradi nečloveškega rubeža treh otrok materi ovadili sodnico
Sledil je plaz obtožb na neustrezno ravnanje pristojnih, pri čemer so odgovore terjali tako pravosodno ministrstvo kot varuh človekovih pravic in sodni svet. Nadzor nad primerom sta nato opravili tudi socialna inšpekcija in ljubljansko okrožno sodišče, v postopku pa nista ugotovila nepravilnosti. Podpredsednica ljubljanskega okrožnega sodišča Mihela Mohorič je takrat poudarila, da je sodišče ravnalo vsebinsko pravilno, časovno korektno in v korist otrok. Ustavni sodniki nato ustavne pritožbe matere niso sprejeli v obravnavo oziroma so jo zavrgli, saj so ocenili, da za to ne izpolnjuje zakonskih pogojev.
Sodišče je slaba tri leta pozneje otroke tudi dokončno dodelilo očetu, ob tem pa je prepovedalo tudi vsakršne stike otrok z materjo in njenimi sorodniki. Kot smo že poročali, naj bi nato otroci od očeta večkrat poskušali pobegniti. V enem primeru naj bi celo splezali čez balkon in z vlakom pobegnili k mami 40 kilometrov stran. Julija 2023 so sodniki po pritožbi sicer odločili, da mama lahko ima stike z otroki, še istega leta je sodišče odločilo tudi, da se otroke vrne materi, a gre le za začasno odredbo do končne odločitve.
Dober Tek
Prepleten čokoladno-makov kvašeni zavitek
Odločitev ESČP
Primer je nato pristal na ESČP, kamor je po neuspelem boju s slovenskimi sodnimi mlini tožbo vložila mati, ki med drugim trdi, da je bila sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča pri odločanju pristranska, da ji je bila zadeva dodeljena nezakonito in da pristojni organi niso upoštevali želje otrok po življenju z materjo. ESČP je v danes objavljeni odločitvi navedlo, da je pritožba mame otrok glede pristranskosti pri odločanju utemeljena. V skladu z odločitvijo ESČP je bila mami kršena pravica do poštenega sojenja, obenem je bila tako mami kot otrokom kršena pravica do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja.
V odločitvi, ki jo je sedem sodnikov sprejelo soglasno, so med drugim navedli, da predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča pri dodelitvi primera posameznemu sodniku ni zagotovil naključnosti pri dodeljevanju zadev, zaradi česar je prišlo do kršitve zakonodaje. Obenem se je s tem spodkopavalo zaupanje mame otrok v ta postopek. Prav tako je sodišče odločilo, da »dve začasni odredbi in razsodba o prepovedi stika med otroki in materjo niso bile utemeljene« ter da odvzem otrok mami »ni bil podprt z ustreznimi in zadostnimi razlogi.« Še več, sodišče je v razsodbi navedlo, da je okrožno sodišče s tem, ko »med postopki glede pravice do stikov in skrbništva ni zagotovilo ustreznega zastopanja interesov otrok, samo po sebi otrokom kršilo pravico do spoštovanja družinskega življenja.«
ESČP je odločilo še, da mora Slovenija materi in otrokom izplačati skupno 36.500 evrov kazni. In sicer mora plačati 7000 evrov materi in skupno 20.000 evrov otrokom za nepremoženjsko škodo. Obenem mora vsem pritožnikom skupno plačati 7000 evrov in še 2500 evrov dodatno materi za stroške.