'Popoldanski' zaslužek

Evroposlanci z bogatimi dodatnimi dohodki, so med njimi tudi Slovenci?

P. S.
12. 12. 2024, 14.14
Posodobljeno: 12. 12. 2024, 14.44
Deli članek:

Organizacija Transparency International je opravila raziskavo in ugotovila, da ima približno 30 odstotkov od 720 poslancev evropskega parlamenta še stranski dohodek. Z njim poleg svoje plače poslancev na leto skupaj zaslužijo dodatnih 6,3 milijona evrov.

Profimedia
Evropski parlament

Transparency International, ki je nevladna organizacija, je sicer že maja letos, torej mesec dni pred volitvami v evropski parlament, pozval k strožjemu nadzoru zakonodajalcev EU oziroma k temu, da se evropskim poslancem prepove delati na črno. Številke so takrat kazale, da je več kot dve tretjini od 705 poslancev v prejšnji sestavi parlamenta opravljalo še druge dejavnosti. Z zunanjimi službami so na leto skupaj zaslužili več kot 8,6 milijona evrov, mnogi med njimi na mesec tudi več kot s poslansko plačo v evropskem parlamentu, ki je 10.000 evrov na mesec. Bili so tudi taki, ki so bili člani upravnih odborov korporacij, tesno povezanih s politiko EU, saj so v Strasbourgu in Bruslju aktivno lobirali za svoje interese.

Meje med javnim in zasebnim interesom zabrisane

Nekatere stvari tudi v novem parlamentu ostajajo enake oziroma iste. Kot je Transparency International ugotovil v najnovejši raziskavi, je v zdajšnji sestavi parlamenta okrog 30 odstotkov takih poslancev, ki imajo še stranski dohodek. Ta znaša več kot 6,3 milijona evrov na leto. Tudi zdaj so v Bruslju odločevalci politike, ki na eni strani jemljejo denar od raznih lobijev oziroma interesnih skupin, na drugi pa aktivno soustvarjajo evropsko politiko na teh področjih. Meje med javnim in zasebnim interesom so zabrisane, ugotavlja Transparency International in navaja primere, da poslanci evropskega parlamenta delajo za lobistične skupine v kmetijstvu, v avtomobilski industriji in za velike finančne družbe.

Raziskava Transparency Internationala opisuje različne take primere, recimo Nemcev Stefana Köhlerja (Evropska ljudska stranka EPP) in Christine Singer (Renew), ki vsak zaslužita tisoče na mesec od združenja bavarskih kmetov, ki zastopa regionalne kmetijske in gozdarske interese, hkrati pa oba sedita tudi v parlamentarnem odboru za kmetijstvo in okolje. Omenjen je tudi Čeh Filip Turek (Domoljubi) navaja 10.000 evrov mesečnega zaslužka kot samostojni svetovalec v avtomobilski industriji – sektorju, o katerem veliko govori tudi v svojem delu kot poslanec.

Vsi poslanci evropskega parlamenta letno prejmejo: osnovno plačo v višini 124.000 evrov, nadomestilo stroškov v višini 59.400 evrov in nadomestilo za udeležbo, ki običajno znaša 52.800 evrov.

Rekorder je Romun

Poslanci evropskega parlamenta sicer smejo imeti zunanje službe, vendar jih morajo (javno) prijaviti v skladu s pravili, ki so bila poostrena po domnevnem lobističnem škandalu, znanem kot Qatargate. Takrat so se v preiskavi razkrili poskusi vplivanja Katarja in Maroka na odločitve evropskega parlamenta in precej omajal ugled te ustanove. "Poslanci nimajo pravice opravljati plačanih dejavnosti lobiranja v skladu z notranjimi predpisi parlamenta,", je za Euronews povedal višji politični uradnik pri organizaciji Transparency International Raphaël Kergueno in dodal, da so pravila nejasna, kar pomeni, da je vsak politik prepuščen presoji, da odloči, ali obstaja navzkrižje interesov ali ne.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Trenutni rekorder po izvenparlamentarnem zaslužku je Romun Gheorghe Piperea iz skupine Evropski konservativci in reformisti (ECR), ki ima letno približno 657.000 evrov zunanjih prihodkov, večinoma od odvetniške družbe, ki jo je ustanovil. Sledita mu francoski zdravnik Laurent Castillo iz Evropske ljudske stranke (EPP), ki med drugim kot univerzitetni profesor letno zasluži še dodatnih 231.000 evrov, in Italijan Roberto Vannacci iz skrajno desnih Domoljubov za Evropo (PfE), slednji je lani izdal uspešno in donosno knjigo s politično vsebino, to mu je naneslo še 200.000 evrov.

Nekateri poslanci svoje izvenparlamentarne dejavnosti opravičujejo s tem, da je pomembno ohraniti vezi z resničnim svetom. "Nepogrešljivo je ohraniti povezavo na terenu, ne pa biti nepovezan predstavnik," je za Euronews dejal Castillo, ki meni, da med bojem za boljšo zdravstveno politiko v parlamentu in tem, da kot zdravnik skrbi za druge, ni nasprotja.

Sedem Slovencev z dodatnimi aktivnostmi

Po državah so najbolj podjetni evroposlanci iz Nemčije, ki skupno dodatno zaslužijo 1,3 milijona evrov letno. Štirje so se znašli tudi med desetimi največjimi zaslužkarji, to so Engin Eroglu (Renew) ter Manfred Weber, Angelika Niebler in Köhler (vsi EPP). V povprečnem prihodku na enega poslanca pa so v vodstvu Romunija, Ciper in Luksemburg.

Med političnimi skupinami je v vrhu EPP, katere evroposlanci letno dodatno zaslužijo še skoraj dva milijona evrov. Sledi ECR, ki ima skoraj enkrat manj evroposlancev kot EPP, s skoraj 1,3 milijona dodatnih prihodkov. Socialisti (S&D), ki so sicer s 136 poslanci druga največja skupina v evropskem parlamentu, so po dodatnih prihodkih na petem mestu - pred njimi so poleg EPP in ECR še Domoljubi (PfE) in liberalci (Renew).

Na seznamu evropskih poslancev z dodatnimi zaslužki se tokrat ni znašel nobeden izmed poslancev iz Slovenije. Od devetih jih ima sicer sedem prijavljenih še dodatne aktivnosti, brez teh sta Irena Joveva (Renew) in Milan Zver (EPP). Glede na dostopne informacije na spletni strani Transparency Internationala EU pa nikomur od preostale sedmerice dodatne aktivnosti ne prinašajo dohodkov.

Profimedia
Gheorghe Piperea je rekorder med 'popoldanskimi' zaslužkarji.