Kot so v izjavi za javnost v šali izpostavili na Generalni policijski upravi, so prehiteli Miklavža in pripravljene pakete v četrtek poslali na pot. Tako bodo v predprazničnem času razveselili mnoge družine in posameznike, ki živijo v pomanjkanju. Pakete, ki sta jih simbolično predala tiskovna predstavnica Slovenske vojske podpolkovnica Nina Raduha in namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle, je v imenu fundacije Anina zvezdica prevzela njena ustanoviteljica Ana Lukner Roljić.
"Zelo sem ganjena," je uvodoma dejala Lukner Roljić. "Take akcije so izjemno lepe, saj vemo, da bomo lahko pomagali ogromno posameznikom, družinam, otrokom. Žal mi je, da moram opozoriti na to, da je stiska ljudi iz leta v leto večja. To opažamo v teh 15 letih našega delovanja. Ne bi verjeli, a velikokrat za pomoč pokličejo celo otroci, ker so njihovi starši v hudih stiskah. To me zelo prizadene, a obenem me take akcije razveseljujejo, ko vidim, kako se ljudje združimo s pravimi vrednotami, z ljubeznijo, z mislijo na druge. In z zavedanjem, da smo v resnici vsi med seboj enaki, da se lahko vsak od nas že jutri znajde v stiski in da je to, da si pomagamo, naša človeška dolžnost," je dejala ustanoviteljica Anine zvezdice.
"V tem času, v katerem živimo, je pomembno, da smo med seboj spoštljivi, da ohranjamo dostojanstvo posameznika. Taka akcija, taka združitev Slovenske vojske in Policije je ključnega pomena. Ni vse v nakupovanju daril – tisto, kar zares šteje, je to, da imamo drug drugega, da smo zdravi in da lahko vsi dostojno živimo. Naj prihajajoči prazniki ozaveščajo te vrednote," je še dejala Ana Lukner Roljić.
Akcija potekala skoraj cel mesec
Akcija zbiranja hrane z daljšim rokom trajanja, higienskih izdelkov in čistil je v enotah vojske in policije potekala od 11. do 29. novembra, zbrane izdelke pa so nato prepeljali v skladišče Vojašnice Edvarda Peperka, kjer so jih v prvih dneh decembra pridne roke policistov in vojakov razvrstile, nato pa po standardih fundacije Anina zvezdica pripravile humanitarne pakete.
Vsak paket tehta okoli 25 kilogramov, pri čemer paketi vsebujejo osnovna živila, kot so olje, kis, moka, koruzni zdrob, riž, trajno mleko, sladkor, sol, testenine, kosmiči, paradižnikova omaka ali druge pripravljene omake in jedi, konzervirana ali vložena zelenjava, ribje konzerve, paštete, marmelada ali lešnikovi namazi, med, gotove juhe in pudingi itd. V vsakem paketu je tudi nekaj dobrot, kot so piškoti, čokolade, bomboni in slani prigrizki, ki se jih bodo v prazničnem času zagotovo najbolj razveselili prav otroci.
Poleg paketov s hrano pa družine in posamezniki dobijo tudi higienske izdelke in čistila za gospodinjstvo.
Pripravljenih že okoli 500 paketov
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Iz zbranih količin je bilo doslej že pripravljenih približno 500 paketov. Glede na to, da bodo posamezniki in družine, ki potrebujejo pomoč, lahko prejeli več paketov, odvisno od velikosti družine, ocenjujejo, da bo zbrana količina razveselila najmanj 200 domov. Ker pa izdelke iz enot še vedno dovažajo v skladišče, bo končna količina zbrane hrane in drugih sredstev, predvsem pa končno število nasmehov verjetno še višje.
V letošnji akciji so sodelovale praktično vse enote slovenske policije in notranjega ministrstva. Zaposleni so pomagali po svojih močeh. Z velikodušnimi donacijami sta se pridružila tudi oba policijska sindikata, ki sta skupaj darovala več kot tono in pol izdelkov. Prejeli so tudi donacijo s strani Kluba upokojenih delavcev MNZ Maksa Perca. "Vojska nam je nato priskočila na pomoč in prevzela odvoz zbranih izdelkov, včeraj pa so študentje Višje policijske šole priskočili na pomoč vojakom pri pripravi paketov in tako pomagali, da bodo šli paketi pravočasno na pot k tistim, ki jih potrebujejo. Lepo je videti, kako se ob takih akcijah v ljudeh zbudita ekipni duh in sočutje. Kako policisti kljub vsem zahtevnim nalogam in izzivom, s katerimi se srečujejo v službi, ne pozabijo še na pomoč drugim. Lepo je videti sodelovanje med policisti in vojaki. Dokazali smo, da sta v naših vrstah še kako prisotni solidarnost in pripadnost poslanstvu," je ob primopredaji poudaril Ciperle.
Nina Raduha je povedala, da so slovenski vojaki znani po dobrodelnosti tako doma kot na tujem. "Naši pripadnice in pripadniki sodelujejo v številnih mednarodnih operacijah in misijah, kjer se srečujejo z veliko revščino in pomanjkanjem tamkajšnjih prebivalcev, zato se aktivno vključujejo v humanitarne projekte, običajno povezane še s športno aktivnostjo. Stiske seveda opazijo tudi na domačih tleh in so pogosto pobudniki akcij zbiranja sredstev za tiste, ki se soočajo z boleznijo ali invalidnostjo otrok."
Dobrodelne akcije so še kako potrebne
V Sloveniji naj bi lani pod pragom tveganja revščine živelo 264.000 prebivalcev oziroma kar 12,7 odstotka vseh. Veliko je tudi takih, ki ne zapadejo v to statistiko, a vseeno še kako čutijo pomanjkanje – še najbolj med prazniki.
"V Slovenski vojski imamo Komisijo za dobrodelnost in zadali smo si cilj, da bomo organizirali dve humanitarni akciji letno. Pri nas vse poteka z ukazom, v katerem smo tudi za Anino zvezdico definirali način zbiranja sredstev, seveda pa velikodušnosti ne more nihče ukazovati, niti ne bi bilo treba. Enote Slovenske vojske iz vojašnic po vsej Sloveniji so se odlično izkazale, k sodelovanju pa smo pritegnili med drugim zaposlene na MORS, Smučarsko zvezo Slovenije in pripadnike enot, ki imajo svoje korenine celo v osamosvojitvenem času," je poudarila tiskovna predstavnica Slovenske vojske podpolkovnica Nina Raduha. Da so ljudje dejanj, so dokazali tudi kolegi v modri uniformi, je še dodala. V Slovenski vojski bodo že jutri nadaljevali s humanitarnostjo, saj se bodo udeležili prostovoljne krvodajalske akcije.
"Veliko je ljudi, ki potrebujejo pomoč, zato so takšne akcije zelo dobrodošle. Policija in vojska sta organizaciji z velikim številom zaposlenih. Skupaj nas je približno 14 tisoč. Če vsak od nas prinese zgolj kakšno malenkost, se na koncu naberejo izjemno velike količine, kar se je pokazalo tudi tokrat, ko je akcija presegla vsa pričakovanja. Tudi sicer je temeljno poslanstvo vojaka in policista skrb za dobrobit ljudi, to je nenazadnje vzgib, ki nas je gnal k temu poklicu. Zato ne preseneča, da smo se tako množično odzvali," je dejal namestnik generalnega direktorja policije.
Seveda pa akcije Anina zvezdica ne bi bilo brez Ane, ki že 15 let dokazuje, kako velike premike lahko naredi en sam posameznik. "Ta akcija je lahko zgled vsem nam. Vesel sem, da smo lahko pomagali, in verjamemo, da bo Anina zvezdica mnogim ljudem vrnila upanje, da niso ostali čisto sami," je še dodal Ciperle.