Z interventnim zakonom vlada podaljšuje obstoječe ukrepe na področju družinske medicine in dodajajo nekaj novih. Ambulante za neopredeljene bi namreč s koncem letošnjega leta prenehale z delovanjem. Ker pa je družinskih zdravnikov v Sloveniji še vedno premalo, so te ambulante nujne. Z začetkom leta 2025 se bodo le preimenovale v dodatne ambulante družinske medicine. Način dela ostaja enak, je pojasnila ministrica Valentina Prevolnik Rupnik, pacienti so še vedno opredeljeni na ambulanto in ne na družinskega zdravnika.
Zaradi manka družinskih zdravnikov se podaljšujejo tudi nekateri drugi ukrepi. Izpostavimo dodatek za povečan obsega dela v ambulantah družinske medicine in pediatrije. »Gre za tiste zdravnike, ki imajo več opredeljenih ljudi, da lahko tako kot doslej za povečan obsega dela dobijo ustrezen dodatek,« je povedala ministrica. Te dodatke je uvedel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva iz decembra 2023. Po njem lahko zdravniki specialisti mesečno prejmejo do 1500 evrov bruto dodatka, diplomirane medicinske sestre do 750 evrov, srednje medicinske sestre do 600 evrov, zdravstveno-administrativni delavci pa do 400 evrov bruto.
Podaljšuje se tudi dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine, saj se je ta ukrep, tako ministrica, »izkazal za zelo učinkovitega«. S tem ukrepom se motivira mlade zdravnike, da se odločijo za specializacijo družinske medicine. »Pred leti je bil interes za specializacijo iz družinske medicine zelo nizek, tudi zaradi ukrepa pa se je interes povečal,« je dejala Prevolnik Rupnik, a dodala, da še vedno ni dovolj visok.
Izpostavljeno
Montažna gradnja kot prihodnost odgovornega gradbeništva
Z interventnim zakonom vlada zagotavlja tudi sredstva za 40 specializacij klinične psihologije, saj želijo okrepiti mrežo strokovnjakov za duševno zdravje.
Boljše upravljanje z registrom bolnikov srca in ožilja
Novost pa je, da se upravljanje z registrom bolnikov srca in ožilja prenaša na Univerzitetni klinični center Ljubljana. »Register je izjemnega pomena. Bolezni srca in ožilja so prvi vzrok umrljivosti in obolevnosti pacientov v Sloveniji, zato je prav, da imamo na tem področju urejen register.« Ta je sicer že bil v veljavi, vendar ni dobro deloval, pravi ministrica, zato ga prenašajo in praktično na novo vzpostavljajo na UKC Ljubljana.