Samostojni podjetniki, katerih obseg poslovanja je manjši, pogosto gledajo na vsak evro in varčujejo na vsakem koraku. Tako je tudi pri izbiri banke. Številni manjši samostojni podjetniki tako iščejo banke, ki omogočajo poslovanje kar prek osebnega računa. Vrsto let je v Sloveniji veljalo, da mora imeti vsak samostojni podjetnik poleg osebnega tudi poslovni račun, čeprav zakonodaja pozna le transakcijske račune in jih ne deli na poslovne in osebne. Leta 2015 je novela zakona o davčnem postopku razjasnila dilemo in potrdila, da lahko fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, poslujejo tudi prek osebnega računa. Nekaj bank je takrat izkoristilo priložnost in podjetnikom ponudilo to možnost, druge so vztrajale in še vztrajajo pri tem, da morajo imeti podjetniki dva ločena računa.
Pri dveh bankah kombinirani račun
Bank, ki še vedno tako ali drugače omogočajo poslovanje zgolj prek enega računa, je sicer vse manj. Pri preverjanju ponudbe prek spletnih strani bank smo na kombinacijo osebno-poslovnega računa naleteli le pri NLB, banki Unicredit in Adikko bank Vse za tovrsten račun sicer zaračunavajo kanček več kot za osebni račun, oziroma primerljivo ceno kot za poslovni račun, a se stranka ob tem izogne dvojnim stroškom.
Izgovori bank
Banke, ki fizičnim osebam z dejavnostjo ne omogočajo poslovanja prek osebnega računa oziroma združenega poslovno-osebnega računa, imajo za to različne izgovore. V nekaterih trdijo, da jim tega ne omogoča programska oprema, druge trdijo, da s tem varujejo zasebnost komitentov, tretje, da strankam tako lažje ponudijo prave produkte in omogočijo preglednost poslovanja. Pri samostojnih podjetnikih, ki po zakonodaji prosto razpolagajo z vsem svojim premoženjem, je take razloge težko razumeti.
Denar prosto potuje
Podjetniki, ki bodo na izdane račune napisali številko osebnega računa, bodo nakazana sredstva seveda brez težav prejeli in plačilni promet bo potekal nemoteno, ne glede na to, na kateri banki je odprt osebni račun. A obstaja velika možnost, da podjetnik prejme obvestilo Finančne uprave RS (Furs), kjer mu bodo sicer potrdili, da ima poslovni subjekt – fizična oseba, ki opravlja dejavnost, skladno z določili Zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih (ZPlaSSIED) možnost, da za poslovne namene uporablja svoj osebni račun, a ga bodo hkrati opozorili, da mora uporabo tega v poslovne namene sporočiti svojemu ponudniku plačilnih storitev, torej banki.
Register transakcijskih računov in oznaka
Bralka, ki se je obrnila na nas, nam je pokazala dopis, ki ga je prejela s Fursa, v katerem je zapisano tudi: »Podatki o osebnem računu, ki ga fizična oseba, ki opravlja dejavnost, uporablja tudi za poslovne namene, se vodijo v Registru transakcijskih računov. Ti podatki so skladno s prvim odstavkom 194. člena ZPlaSSIED javni in brezplačno dostopni na spletni strani Ajpes. Podatek o uporabi osebnega računa za poslovne namene se bo v davčni register iz Registra transakcijskih računov prenesel po uradni dolžnosti. V takem primeru torej Fursu tega podatka ni treba posebej prijavljati.«
Obvesti lahko le banka
Iz zapisanega bi lahko sledilo, da mora stranka banki zgolj javiti, da osebni račun uporablja v poslovne namene, in zadeva je rešena. A ni tako. Banke namreč omenjene storitve nočejo izvajati. Kot so nam pojasnili na Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), so »v skladu z 8. členom Akta o vodenju registra transakcijskih računov (RTR) računi v RTR opredeljeni z enomestno črkovno oznako vrst računa, ki je za posamezne vrste računov določena v prilogi tega akta. Oznaka vrste računa se določi glede na status imetnika računa ali glede na lastnosti sredstev na računu. Oznako vrste računa določi ponudnik plačilnih storitev glede na okoliščine, ki izhajajo iz sklenjene pogodbe o vodenju računa, pomembne za določitev oznake vrste računa.« Torej banki ne morete sami javiti, v kakšen namen uporabljate transakcijski račun.
Banke ni mogoče prisiliti
Furs torej od vas pričakuje, da zgolj obvestite banko, ta pa tega obvestila ni dolžna posredovati naprej. Furs smo namreč povprašali, ali so jih banke dolžne obvestiti o tem, da komitent osebni račun uporablja tudi v poslovne namene, a so nam odgovorili: »Če banka omogoča uporabo osebnega računa za poslovne namene, pa podatka ne zagotovi v RTR, potem je v prekršku. Za prekrškovno obravnavo je pristojna Banka Slovenije.«