Cassini hackathon je inovacijski dogodek Evropske komisije, na katerem študenti in drugi inovativni posamezniki pod mentorstvom uveljavljenih strokovnjakov razvijajo inovativne tehnološke rešitve in poslovne modele za zastavljene izzive. Tokratni izzivi so bili povezanimi z iskanjem rešitev za krepitev varnosti in obrambnih sposobnosti Evrope s pomočjo uporabe evropskih vesoljskih tehnologij.
Ekipa SpaceGuardian, ki jo sestavljajo Jernej Jan Kočica, Janez Lapajne in Luka Zlatečan, je s svojo zmagovalno idejo najprej navdušila na nacionalnem tekmovanju, nato pa prepričala še evropsko komisijo.
Hackathon je sočasno potekal še v Belgiji, Italiji, Moldaviji, Ukrajini, Španiji, na Češkem, Madžarskem, Poljskem in Nizozemskem. Na idejah je delalo kar 165 ekip, a le 10 najboljših se je pomerilo na evropskem finalu, ki je potekal 27. novembra.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Slovenska ekipa si je prvo mesto prislužila s platformo SpaceGuardian, ki z naprednimi napovednimi algoritmi spremlja pot satelitov, predvideva tveganja za trk ter samodejno izračunava, simulira in izvaja najboljše manevre, so zapisali. Ti ukrepi dajejo prednost varčni porabi goriva, zmanjšujejo tveganje za trke in ohranjajo dolgoročno operativno zmogljivost. S tem se podaljšuje življenjska doba satelitov in zmanjšuje količina vesoljskih odpadkov za varnejše in bolj trajnostno orbitalno okolje, so navedli.
Zmaga je slovenski ekipi prinesla denarno nagrado v vrednosti 1000 evrov, poseben poslovni razvojni paket Tovarne podjemov in vstopnice za udeležbo na startup konferenci PODIM 2025. S strani glavnih organizatorjev Cassini hackathon jih čaka še 100 ur mentorske podpore za nadaljnji razvoj ideje in dodatnih 5000 evrov.
To je že druga zmaga Slovenije na Cassini Hackathonu. Leta 2022 je zmagala slovenska rešitev Yolanda, ki s pomočjo analize satelitskih slik zazna z lubadarjem ogrožena gozdna območja in tako preprečuje nastanek škode.