Poslanci so novelo zakona o dohodnini, katere uveljavitev je predvidena 1. januarja 2025, sprejeli z 50 glasovi za in 28 glasovi proti. Za so glasovali poslanci Svobode, SD in Levice, proti pa so bili poslanci SDS in NSi. Z 48 glasovi za in 26 proti so sprejeli tudi novelo zakona o DDV, katere uveljavitev je prav tako predvidena 1. januarja 2025, pri ponovnem odločanju potrdili z 48 glasovi za in 26 proti.
Državni svetniki nasprotujejo nekaterim določbam v obeh novelah zakonov, ki ju je državni zbor pred dvema tednoma sprejel v okviru širšega paketa davčnih sprememb, zato so prejšnji teden na noveli vložili veto. Določbe se jim zdijo diskriminatorne ali neugodne za zavezance. V prvi vrsti jih motijo znižanje meje za obdavčitev samostojnih podjetnikov po sistemu normiranih odhodkov, nova davčna olajšava za visoko kvalificirane delavce iz tujine, dodatna administrativna bremena za podjetja in zvišanje obdavčitve sladkih pijač.
Zakaj nasprotujejo spremembam
Novela zakona o dohodnini po besedah državnega svetnika Bojana Kekca ne naslavlja bistvenih izzivov konkurenčnosti in ni skladna z ustavnim načelom enakopravnosti in pravne države. "Predvsem pa na njeni podlagi podjetja ne bodo mogla privabiti oz. zadržati visoko usposobljene delovne sile," je dejal o olajšavi za mlade do 40 let, ki bi se v Slovenijo vrnili po dveh letih dela oz. študija v tujini ali pa so tu zaposleni tuji državljani. Strokovnjakom, ki celotno kariero ostajajo v Sloveniji, teh spodbud ne ponuja, je opozoril.
Državni svet nasprotuje tudi znižanju meje za vstop v sistem t. i. normirancev s 100.000 na 60.000 evrov letnega prometa. Takšno znižanje je preveč rigorozno, je dejal Kekec. Nasprotoval je še nekaterim drugim določbam, med drugim krčenju bonitet za električna službena vozila, kar se mu zdi v nasprotju s cilji zelenega prehoda.
"Novela na naslavlja izboljšanja konkurenčnosti gospodarstva, ustvarjanja delovnih mest in dodane vrednosti," je dejal Rado Gladek (SDS). Jernej Vrtovec (NSi), ki se ne strinja predvsem s spremembami za samostojne podjetnike, pa je izrazil prepričanje, da jo bo ustavno sodišče že prihodnje leto razveljavilo.
Z novelo zakona o DDV se v slovenski pravni red prenaša dve evropski direktivi, vlada pa je vanjo vključila še nekatere druge rešitve. Kekec je opozoril, da se z določbami o vodenju dodatnih evidenc in širokega nabora podatkov nalaga zavezancem dodatne administrativne in stroškovne obremenitve. "Sporna je tudi izločitev dobave pijač z dodanim sladkorjem ali sladili iz obdavčitve z znižano stopnjo DDV," je dejal. Višji DDV na sladke pijače po njegovih besedah ne bo zmanjšal porabe nezdravih pijač in torej ne bo imel pričakovanih ugodnih učinkov za zdravstveno blagajno.