Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, je socialno pravičen prehod ključna prednostna naloga. "Naša prva odgovornost je, da ljudem zagotovimo, da ne bodo živeli v strahu za prihodnost," so premierjeve besede navedli v kabinetu.
Socialno pravično zapiranje
V pripravi sta dva ključna zakona, ki bosta po njihovih navedbah trasirala pot in opredelila način zapiranja Premogovnika Velenje in Teša s ciljem, da se izpelje prehod na socialno pravičen način in omogoči prestrukturiranje regije.
Preprečujejo najslabši možni scenarij, zato je nujno potreben prehodni zakon, prej znan kot interventni zakon, pravijo, ki bo urejal nadaljnje delovanje Teša in bo zagotovil transparentno porabo sredstev. Ob tem pa zaradi tega zakona rudarji in njihove družine ne bodo živeli v negotovosti za svojo prihodnost, dodajajo.
"Zavedamo se, da so pred nami zahtevne naloge, vendar verjamemo, da lahko s premišljenimi ukrepi in sodelovanjem vseh deležnikov ustvarimo prihodnost, ki bo pravična za ljudi in trajnostna za regijo," je prepričan premier.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Prehodni zakon bodo predstavili tudi koalicijskim partnerjem, nato še zaposlenim in vodstvu Premogovnika Velenje ter ostalim vpletenim.
Proizvajali bi še nekaj elektrike
Osnutek zakona je predvideval ureditev ogrevanja za prebivalstvo v Šaleški dolini s spremembo režima obratovanja Teša do zagotovitve nadomestnega vira ogrevanja. Teš bi opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za odjemalce na območju občin Velenje in Šoštanj. Deloval bi na svojem tehničnem minimumu obratovalne moči, kar je več kot je potrebno za zagotavljanje toplote regiji, zato bi kot stranski produkt proizvajal tudi še elektriko. Po osnutku bi poseben režim veljal do konca leta 2029, država bi zanj v tem času namenila skupno 833 milijonov evrov nadomestila.
Trajne rešitve ob opustitvi rabe premoga v regiji naj bi zagotovila zakon o zapiranju Premogovnika Velenje ter zakon o razvojnem prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije, ki pa je še v pripravi.
Predstavniki vlade so na posvetu o pravičnem prehodu savinjsko-šaleške in zasavske premogovne regije, ki so ga pripravili v državnem svetu, predstavili ukrepe, s katerimi bodo oziroma že prestrukturirajo ti dve regiji. Predstavniki teh si med drugim želijo ukrepe za zagotavljanje delovnih mest, nove poslovne cone in dostopna stanovanja.