Težave v Šaleški dolini

Velenjski rudarji bodo v Ljubljani izvedli protestni shod

S.R./STA
25. 11. 2024, 06.30
Posodobljeno: 25. 11. 2024, 07.36
Deli članek:

Predsednik vlade Robert Golob bo danes dopoldne sprejel predstavnike lokalne skupnosti Šaleške doline, Sindikata Premogovnika Velenje, sindikata Teš in podjetja Holding Slovenskih elektrarn.

Srdjan Živulović/BOBO
Miren protest pomeni stopnjevanje sindikalnih aktivnosti rudarjev

Srečanju Goloba in predstavnikov iz Šaleške doline v Ljubljani so botrovala dogajanja v Šaleški dolini in energetiki. "Nezaslišano in nedopustno je, da rudarji živijo v strahu za svojo prihodnost, ljudje pa za toplino svojih domov. Za zagotovitev energetske stabilnosti, ohranitve delovnih mest in socialne varnosti rudarjev in njihovih družin so potrebni ukrepi," so ob napovedi današnjega srečanja Golobove navedbe v nedavnem intervjuju za STA izpostavili v premierjevem kabinetu. Ob tem je Golob dodal, da ni sprejemljivo pričakovati, da bodo nadaljevali z dosedanjimi praksami, "kjer stotine milijonov evrov iz državnega proračuna prispevajo slovenski državljani, težave pa se zanemarjajo in pometajo pod preprogo".

Prvi, po Golobovih besedah zgolj prehodni korak pri reševanju delovnih mest in oskrbe s toploto Šaleške doline bo predstavljal interventni zakon o Tešu, katerega osnutek je še posebej v lokalni skupnosti naletel na velik odpor. Po končani javni obravnavi je osnutek zakonskega predloga, ki ga pripravlja ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, trenutno v usklajevanju z deležniki. 
Interventnemu zakonu bosta v prihodnjem letu sledila zakon o zapiranju premogovnika in zakon o prestrukturiranju šaleške regije, ki naj bi prinesla trajne rešitve.

Sašo Švigelj
Premier Golob bo danes sprejel predstavnike Šaleške doline, sindikatov in HSE.

Postopno zapiranje Premogovnika

Prav danes se po prvotnih načrtih izteka javna obravnava osnutka zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, ki so ga pripravili na ministrstvu za naravne vire in prostor in ki določa, da se pridobivanje premoga v rudniku opusti do 31. decembra 2033. Velenjski mestni svetniki so sicer prejšnji teden izrazili pričakovanje, da se javna obravnava osnutka zakona podaljša.

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj pa pripravlja osnutek zakona o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije, ki naj bi šel v javno obravnavo do konca leta.

Miren protest rudarjev

Danes bo medtem v državnem svetu potekal tudi posvet o pravičnem prehodu, na katerem bodo ministri in državni sekretarji z več ministrstev predstavili aktivnosti države za pravičen prehod, svoj pogled bodo predstavili tudi sindikati in gospodarstvo. Prek videa bo zbrane nagovorila evropska komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira.

Iz sindikata Premogovnika Velenje so sporočili, da bodo v podporo posvetu nanj prišli v malo večjem številu. Če v dvorani ne bo prostora za vse udeležence, bodo izvedli miren protestni shod na platoju pred DZ. "Tokratni miren protest pomeni stopnjevanje naših sindikalnih aktivnosti za zagotovitev pravičnega prehoda za zaposlene v Skupini Premogovnik," napoveduje predsednik sindikata SPESS-Premogovnik Velenje Simon Lamot.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu