Dosegli dogovor

Petkove stavke poštnih delavcev ne bo

S.R./STA
21. 11. 2024, 06.23
Posodobljeno: 21. 11. 2024, 08.41
Deli članek:

Iz Pošte Slovenije so včeraj pozno zvečer sporočili, da so z obema obema reprezentativnima sindikatoma dosegli dogovor o stavkovnih zahtevah in da je za petek napovedana stavka preklicana.

Sašo Švigelj
/

Kot so navedli v Pošti Slovenije, so v teh dneh med poslovodstvom pošte ter obema reprezentativnima sindikatoma, Sindikatom poštnih delavcev in Sindikatom delavcev prometa in zvez (SDPZ), potekala intenzivna pogajanja o stavkovnih zahtevah, pri čemer so v sredo podpisali dogovor o stavkovnih zahtevah, ki predstavlja ustrezen kompromis med pričakovanji obeh sindikatov in zmožnostmi delodajalca.

Po njihovih pojasnilih dogovor zaposlenim prinaša dodatna sredstva za nagrajevanje, povišan regres za leto 2025, povečanje števila zaposlenih v prometu, zavezo delodajalca o dodatnih investicijah v vozni park in nepremičnine, vse s ciljem izboljšanja delovnih pogojev. Podpisniki dogovora so se tudi strinjali, da v primeru morebitnih statusnih sprememb Pošte Slovenije vsi zaposleni ohranijo enake pravice.

Kaj pravijo v sindikatih

K napovedi stavke za ta petek se je sicer pridružil tudi drugi reprezentativni sindikat v podjetju, Sindikat delavcev prometa in zvez. V celoti je tudi povzel stavkovne zahteve Sindikata poštnih delavcev.

Sindikat delavcev prometa in zvez je bil sicer pred dnevi kritičen do vodstva, češ da se kljub napovedi stavke izogiba začetku pogajanj z njimi. Ob tem so negodovali nad tem, da je vodstvo pogajanja sklicalo samo z enim od reprezentativnih sindikatov.

Stavke, ki jo je sindikat poštnih delavcev napovedal za ta petek, tako ne bo. Ob tem so v sindikatu vodstvo in državo znova pozvali k dolgoročnim rešitvam za stabilno poslovanje Pošte. V sporočilu za javnost so navedli, da so se njihove stavkovne zahteve, ki se nanašajo na ureditve pogojev za varno in zdravo delovno okolje, dodatne zaposlitve in nagrajevanje uspešnih zaposlenih z namenom zadrževanja kadra, nanašale le na najnujnejšo in najbolj perečo problematiko, s katero se delavci srečujejo na Pošti Slovenije.

Njihov cilj v pogajanjih ni bil le zahtevati več denarja za plače, ampak, kot so zapisali, ohranitev Pošte Slovenije. "Za dosego tega cilja smo bili v napoved stavke malodane prisiljeni," so dodali.

Je pa doseženi dogovor po njihovih navedbah žal le kratkoročna rešitev. Pošta Slovenije je kritična državna infrastruktura in tudi strateška državna naložba, so poudarili. "Če so naše storitve res tako pomembne za delovanje države, kot nas opominjajo ob napovedani stavki, potem naj se odločevalci začnejo vesti kot odgovorni lastniki," so jasni. Pošta Slovenije krvavo potrebuje tako zakonski kot finančni okvir za uspešno nadaljnje delovanje, so izpostavili.

Tako je po prepričanju sindikata nujno zagotoviti ustrezno mrežo poslovalnic in v okviru te mreže vlagati v zagotovitev ustreznih poštnih prostorov za izvajanje poštnih storitev. Le tako bo lahko Pošta Slovenije zagotovila ustrezno izvajanje svojih storitev, ne le pisemskih storitev, temveč vseh storitev, ki jih opravlja za svoje stranke.

Ob tem je po prepričanju sindikata treba zagotoviti tudi spremembo poštne zakonodaje. Brez ureditve zakonskih okvirjev Pošte Slovenije kot tudi finančnih vlaganj države kot lastnika vanjo se bo Pošta kmalu znašla v položaju, ko bo potrebna dokapitalizacija.

Kot popolnoma nedopusten predlog pa so omenili, da bi se iz poštnih storitev izločal paketni del, ki je edini dobičkonosni del storitev Pošte Slovenije. Brez njega bi Pošta Slovenije ostala izvotljena institucija za zagotavljanje zakonsko obveznih pisemskih poštnih storitev, za plačevanje katerih bi bila odvisna od državnih sredstev. Z dogovorom, ki si ga podpisali danes, so sicer dosegli, kot so zapisali, da bi vsi zaposleni, ki bi bili v tem scenariju premeščeni na novo podjetje, ohranili enake pravice, kot jih imajo zdaj.

Prizadevanja za boljše delovnega pogoje, ne dvig plač

Kot so sporočili iz SDPZ, sta oba reprezentativna sindikata svoje osnovne stavkovne zahteve usmerila v boljše delovne pogoje, ne v dvig plač. Tako so se dogovorili za intenzivna nova zaposlovanja, ki bodo razbremenila obstoječe delavce, za prilagoditve, ki bodo zagotovile, da bodo delavci bolj sorazmerno obremenjeni ter za investicije v varnejša vozila in delovne prostore. Dogovorili so tudi sredstva za nagrajevanje zaposlenih.

Še posebej so v SDPZ ponosni na to, da so dosegli zavezo delodajalca, da ohrani enotno kolektivno pogodbo za zaposlene na Pošti Slovenije in njenem invalidskem podjetju, ne glede na uveljavljanje strategije podjetja. Ob tem so spomnili, da so letos na nevarnosti strategije opozarjali tudi na protestnem shodu v Mariboru in Ljubljani, saj je obstajala bojazen o ločevanju kolektiva Pošte na več delov.

Ob tem v sindikatu izpostavljajo "žalostno" dejstvo, da vzorec težav, ki jih sindikata tudi medijsko izpostavljata, ostaja. "Pošta bo, dokler bo država od nje zahtevala univerzalno poštno storitev, hkrati pa temu ne bo namenila niti centa, vedno v težavah, ki ji onemogočajo razvoj in povzročajo, da se vedno skuša prihranek iskati na stroških dela," so dodali.