Višja poraba, višji prihodki

V predlogu proračuna tudi letni dodatek za upokojence in povprečnina za občine

G.G./STA
19. 11. 2024, 06.47
Posodobljeno: 19. 11. 2024, 06.52
Deli članek:

V državnem zboru bodo danes obravnavali predloga državnih proračunov za prihodnji dve leti. Načrtovani odhodki bodo porasli na nekaj nad 17 milijard evrov, tudi na račun dogovora o reformi plač v javnem sektorju, vlada pa pričakuje tudi rast prihodkov.

Sašo Švigelj
Fotografija je simbolična.

Poleg obnove po lanskih poplavah vlada med prioritetami v prihodnjih dveh letih izpostavlja tudi ukrepe za krepitev gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij in stanovanjske ter podnebne politike. Vse naštete prioritete je po besedah premierja Roberta Goloba uspešno vključila v predlog proračunov kljub zaostrenim fiskalnim pogojem.

Proračunska poraba se bo v letu 2025 zvišala za osem odstotkov na 17,1 milijarde evrov. Na podobni višini bo ostala tudi v letu 2026. Proračunski primanjkljaj je za leto 2025 predviden v višini 1,9 milijarde evrov oz. 2,6 odstotka BDP, leto pozneje naj bi se znižal na 1,2 milijarde evrov, kar pomeni 1,6 odstotka BDP.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Predlog zakona o izvrševanju obeh proračunov med drugim določa uskladitev olajšav in lestvice za odmero dohodnine za leto 2025 za 5,2 odstotka, letni dodatek za upokojence, ki bo prihodnje leto izplačan v petih višinah od 155 evrov do 465 evrov, ter povprečnino za občine, kot se je vlada dogovorila z občinskimi združenji.

Še pred proračunskimi dokumenti bodo poslanci po nujnem postopku obravnavali predlog novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki predvideva neposredno financiranje zadnjih faz predkliničnega in kliničnega razvoja zdravil sirote s sredstvi državnega proračuna. S tem bi se lahko omogočilo sofinanciranje razvoja zdravila, ki ga potrebuje deček Urban, za katerega je javnost zbirala sredstva.