Slovenijo že nekaj tednov razburja napovedana prepoved uporabe električnih grelnikov sanitarne vode, bolj znanih kot bojlerjev, v stanovanjskih stavbah. Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je po velikem ogorčenju javnosti in številnih vprašanjih o smiselnosti tega ukrepa napovedal, da bo vlada iz pravilnika umaknila sporni člen, ki omejuje uporabo bojlerjev v stavbah. Necenzurirano.si je šel po sledeh nastajanja spornega pravilnika. Sprašuje se, zakaj se je leta 2022, ko je bil v začetku junija sprejet, s tem pravilnikom tako mudilo in zakaj je bil tako pomemben predpis dve leti in pol pod radarjem.
Korenine pravilnika o bojlerjih segajo dobrih deset let nazaj, v čas vlade Alenke Bratušek. Takrat je namreč začel veljati energetski zakon, ki je predpisal, da morajo biti vse nove stavbe "skoraj nič-energijske". Rok za uveljavitev tega predpisa je bil 31. december 2020, v tem času bi moral luč sveta ugledati tudi prenovljeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Dotedanji je od leta 2010 prepovedoval bojlerje v novogradnjah, a je dovoljeval njihovo zamenjavo v starih stavbah. Do omenjenega roka konec leta 2020 se ni zgodilo nič, prenove pravilnika so se spet lotili leta 2021, ministrstvo je takrat že vodil Andrej Vizjak. Necenzurirano.si piše o tem, kdo je imel glavno vlogo pri pripravi.
"Veliko je zavajanja," je zdaj o vsem, kar se dogaja, za necenzurirano.si izjavil Vizjak. A na njegovem ministrstvu so že ob pripravi prezrli številna opozorila inženirske stroke, da je neživljenjski. Vse zdajšnje zaplete bi se zlahka dalo rešiti, če bi v pravilniku pisalo malo drugače in ne bi bilo sprejeto nekaj, kar očitno tudi Evropska komisija od Slovenije nikoli ni zahtevala. Tudi o tem, kaj se je dogajalo potem, ko je minister postal Uroš Brežan, preberite na necenzurirano.si.