»Verjamem, da bo Marta Kos s svojim delom in vizijo odločno prispevala k večji in močnejši EU,« je v telefonskem pogovoru s slovensko kandidatko za komisarko poudaril premier Robert Golob, so v objavi na družbenem omrežju X sporočili z vlade.
Zelena luč odbora potrjuje, da je bila njena kandidatura za članico Evropske komisije iz Slovenije dobra odločitev, je po navedbah vlade dejal Golob.
»Njena predanost širitvi EU in njenim vrednotam prinaša svežo energijo in odločnost, ki ju EU potrebuje. Ponosna sem, da Slovenija ponovno prispeva k uresničevanju evropske prihodnosti in krepitvi evropskih povezav.« S temi besedami pa je na družbenem omrežju X Marti Kos čestitala predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki meni da bo Slovenija še naprej aktivno podpirala države, ki so na poti do članstva, pri izvajanju potrebnih reform in uveljavljanju evropskih standardov.
Z vlade so sicer sporočili še, da je bil premier tudi v kontaktu s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ki je Golobu po zaslišanju izrazila iskreno navdušenje nad bodočo komisarko.
Kandidatki za evropsko komisarko je za »odlično opravljeno predstavitev« čestital tudi podpredsednik vlade Matej Arčon, ki, kot je poudaril, ni niti za trenutek podvomil v to, da bo s svojim znanjem, razgledanostjo, zmernostjo in sposobnostjo izražanja prepričala evropske poslance.
»Veselimo se začetka dela nove sestave Evropske komisije, v kateri bo Slovenija s svojo komisarko imela izjemno pomembno vlogo,« je v izjavi za javnost izpostavil Arčon in dodal, da je širitev področje, ki bo v veliki meri oblikovalo prihodnost Evrope.
Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev je po današnjem zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Marta Kos.
Za njeno imenovanje so po neuradnih informacijah poleg koordinatorja liberalcev glasovali še predstavniki desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), socialistov in demokratov (S&D), Zelenih ter skrajno desne skupine Evropskih konservativcev in reformistov, ki imajo skupaj 59 od 79 članov Afeta. Potrebovala je podporo skupin z najmanj 51 člani. Preostale tri od skupno osmih skupin je medtem po neuradnih informacijah niso podprle. To so skupina Evropske levice ter skrajno desni skupini Domoljubi za Evropo in Evropa suverenih narodov.