Predlog zakona

Od 500 do 1000 evrov kazni za uporabo nacističnih in fašističnih simbolov

S.R./STA
6. 11. 2024, 15.29
Posodobljeno: 6. 11. 2024, 15.29
Deli članek:

Na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so danes obravnavali predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje uporabo nacističnih in fašističnih simbolov. Seja je potekala ob obstrukciji poslancev stranke SDS.

Bobo
/

Predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru je na matičnem odboru dobil zeleno luč. Pripravili so jo koalicijski poslanci, in sicer z željo po preprečevanju širjenja sovraštva, izključevanja, nasilja in tudi izkoriščanja tragičnih dogodkov iz druge svetovne vojne in ob drugi svetovni vojni za politično ideološke namene. Martin Premk (Svoboda) je v imenu predlagateljev predloga spomnil na dogodke poleti v Ljubljani, ko smo bili po njegovih besedah priča grozovitim prizorom, ko je "skupina neonacistov paradirala po Ljubljani, grozila ljudem, vzklikala nacistična gesla". Omenil je tudi posnetke na družbenih omrežjih, na katerih so se izživljali nad domnevnimi migranti.

Poudaril je, da so bili ljudje ogorčeni in prestrašeni in da je predlagana novela odgovor na to. Njen namen je prepovedati vsakršno javno poveličevanje nacističnih in fašističnih ideologij, ker so te v svoji osnovi zločinske in nasilne ter temeljijo na sovraštvu in izključevanju, je pojasnil. Kot je dodal, velja podobna prepoved tudi v nekaterih drugih državah, denimo Avstriji.

Opozicija želela vključiti komunizem

V opozicijskih SDS in NSi so prepričani, da bi morali v zakonsko besedilo dodati tudi komunizem oz. prepovedati poveličevanje vseh totalitarnih režimov. Poslanski skupini sta v zvezi s tem vložili ločena predloga dopolnil, a ju odbor ni podprl.

Kot je poudaril Andrej Kosi (SDS), predlog novele nima enakih meril za kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter "posredno poveličuje komunistično ideologijo in režim prav s tem, ker komunizem ni uvrščen na poimenski seznam totalitarnih organizacij". Ime Tito po njegovih besedah ne simbolizira zgolj osvoboditve ozemlja današnje Slovenije izpod fašistične okupacije v drugi svetovni vojni, ampak simbolizira tudi "povojni totalitarizem, komunistični režim, ki so ga zaznamovale obsežne in grobe kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin".

"V modernem evropskem prostoru, ki temelji na boju proti vsem totalitarizmom, je danes nedopustno selektivno obsojati samo nekatere vrste totalitarizmov, druge pa celo poveličevati oziroma njihove zločine relativizirati ali celo opravičevati za nek višji ideološki cilj," je dejal Kosi. Poslanci SDS so nadaljevanje seje obstruirali.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Kot je poudarila Vida Čadonič Špelič (NSi), "ni čas za nasilje, ni čas za delitve ljudi in ni čas za ideologijo". Je pa po njenem prepričanju čas, da "prepovemo vsa tista dejanja, ki bi lahko bila nevarna in bi pri ljudeh sprožila neugodje, ogroženost ali strah". Ob tem je pojasnila, da ima en del slovenskega naroda tudi ob besedi komunizem slabe občutke. Zato so se v NSi zavzeli za to, da bo v noveli obsodili vse totalitarne režime, med katere po njihovem prepričanju sodi tudi komunizem.

Borci za svobodo

Nataša Sukič (Levica) pa je prepričana, da rdeče zvezde ni mogoče primerjati s kljukastim križem. Po njenih besedah so osvoboditelji naše domovine nosili rdečo zvezdo in "partizani verjetno niso bili neonacistični klavci, ampak so bili borci za svobodo". Poudarila je, da je nacizem povzročil ogromno trpljenja po svetu. "Seveda je treba sankcionirati take stvari in še več, treba bo končno v tej državi iti še korak naprej in prepovedati tudi medije, ki s svojo retoriko in s svojimi zapisi točno to spodbujajo," je dodala.

Premk pa je odgovoril, da predlagane določbe govorijo o nacistični in fašistični ideologiji kot nasilni in zločinski ideologiji, oznaka totalitarni pa se uporablja za režime, ne za ideologije, saj da je ideologija lahko "vsaka sama po sebi totalitarna".

Globa

Z danes sprejetim dopolnilom so nekoliko spremenili zapisano opredelitev kolaborantskih organizacij iz časa druge svetovne vojne v predlogu novele. Prav tako so nekoliko spremenili določbo o opredelitvi prekrška in tudi višino globe, ki je bila po prvotnem predlogu določena od 1000 do 2500 evrov.

Po dopolnjenem predlogu se torej člen glasi: "Kdor na javnem kraju nosi, obeša, razkazuje, vzklika, izvaja, distribuira, objavlja ali kako drugače uporablja pozdrave, himne oziroma pesmi, zastave, uniforme, znake, parole oziroma gesla in druge oznake ter z njimi povezana slikovna in avdiovizualna gradiva, ki so značilni za nacizem, fašizem ter njune kolaborantske organizacije iz časa druge svetovne vojne, z namenom poveličevanja, odobravanja ali spodbujanja nacistične ali fašistične ideologije, in s takšnim ravnanjem koga vznemirja ali razburja ali ogroža, se kaznuje z globo od 500 do 1000 evrov."

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost