Modni trgovec

Propad Sportine: Usoda bo znana do konca leta, delavci iščejo svojo pravico

Andraž Zupančič
6. 11. 2024, 18.41
Posodobljeno: 6. 11. 2024, 20.13
Deli članek:

Modni trgovec Sportina, ki ima več kot 30 let izkušenj v poslovanju in trenutno še 15 trgovin, je v zadnjih izdihljajih. Propad se je začel pred desetimi leti, ko so šli v čezmerno širjenje poslovanja, najbolj pa so jih je po žepu udarile visoke najemnine. A delavce predvsem zanima, kaj bo z regresom.

Jure Klobčar
Najemnine za prodajne prostore so dodobra načele proračun Sportine.

Zgodba Sportine se vleče že nekaj let, a kot vse kaže, bo usoda podjetja znana do konca letošnjega leta. Delavci pa v strahu čakajo, kako se bo zgodba razpletla; najbolj jih zanima, kaj bo z regresom. Na srečo za zdaj redno izplačujejo polne plače, kar je delna tolažba vsem, ki še vztrajajo v Sportini.

Ena od delavk nam je vseeno zaupala zgodbo okoli regresov, ki traja že nekaj mesecev. »Od junija ne vemo povsem natanko, kaj se bo zgodilo. Takrat so nam zagotavljali, da bo vse izplačano v roku, regres bi morali dobiti do oktobra, a ga ni bilo. Argument lastnikov je bil, da jih ne morejo izplačati zaradi postopka prisilne poravnave,« nam je povedala. Obvestilo o tem so dobili šele konec oktobra, zato so zdaj celotno zadevo posredovali na inšpektorat, s podpisi 25 delavcev in delavk.

Nekaj so prejeli, a to je druga zgodba

Nekaj se je le zgodilo, pravi naša sogovornica, konec oktobra so prejeli delno izplačan regres, v višini 313 evrov, preostalo pa naj bi dobili v naslednjem letu. »Sprašujemo se sicer, ali je to res, saj je to le proporcionalni del. Lastnik, sklad Alfi, je nenadoma našel nekaj denarja, čeprav so še nedavno zatrjevali, da ne morejo storiti nič. Očitno so zdaj pod nekim pritiskom in so pokazali nekaj dobre volje,« še pravi.

Alfi je lastnik Sportine dve leti, tudi o spremembi lastništva so delavci izvedeli tako »mimogrede, ko je bilo že vse pod streho«, dodaja sogovornica. Prva lastnika sta bila Bahtijar Bajrovič in njegova soproga, nekaj napačnih poslovnih odločitev pa je botrovalo začetku propada. »V tem podjetju sem krepko čez deset let, ne vem, koliko časa še bom, a se ne bomo dali kar tako,« še zagotavlja sogovornica.

O dogajanju v podjetju smo povprašali tudi stečajnega upravitelja Leona Benigarja Tošiča in navedel je še nekaj zanimivih podatkov.

Mejni datum je 10. julij

»Lastniki ne morejo izplačati regresa zaradi prisilne poravnave, za nazaj pa bodo plačali, ko bo znano, kaj je s starimi obveznostmi in ali bodo upniki sprejeli predlagan odstotek poravnave,« je povedal Tošič. Očitno so nekaj že dobili, a le del tistega, kar jim pripada po 10. juliju letos, ko se je začela prisilna poravnava. »Dolgov pred 10. julijem ne bodo dobili poplačanih, nobeden od upnikov, del tega, kar so zdaj dobili, pa je bilo ustvarjeno že v času prisilne poravnave,« pojasnjuje Tošič.

Ali z drugimi besedami, upniki so tisti, ki dejansko odločajo o usodi podjetja v prisilni poravnavi. Regres pa spada med navadne terjatve, medtem ko so plače prednostna terjatev in se redno izplačujejo, kot je potrdila tudi sogovornica. Regres bo, če bo podjetje preživelo, a je odvisno, v kolikšnem deležu, to pa je, kot omenjeno, v rokah upnikov. »Upniki prejmejo predlog o deležu poravnave, in če se s tem strinjajo, podjetje lahko preživi in nadaljuje poslovanje, če pa ne, je to v večini primerov konec podjetja,« še pojasnjuje Tošič.

Stare obveznosti morajo nekako poravnati in priti »na čisto«, delavci so po njegovih podatkih prijavili terjatve, koliko bo izplačano, pa ne more povedati. »Ko bodo znane vse obveznosti, se bo določil delež, vse bo znano v dveh mesecih,« pravi Tošič. Zdaj naj bi bilo okoli 100 upnikov, od bank do najemodajalcev, pa elektrika in vse, kar je potrebno za delovanje takega sodobnega podjetja.  

Previsoke najemnine

Sportina je šla očitno že pred časom v preagresivno širitev, zdaj jih lahko reši le reorganizacija, predvsem pa naj bi zmanjšali število prodajaln, saj so prav najemnine najbolj obremenile njihov proračun. Imeli so očitno preveč trgovin, najemnine so bile zelo visoke, in zdaj se bodo morali osredotočiti le na tiste lokacije, ki prinašajo dobiček.

Na koncu lahko ugotovimo le, da bodo regres delavcem ter dolgovi drugim upnikom poplačani, a le, če bo seveda podjetje preživelo. V kolikšnem znesku, pa je trenutno še vprašanje, na katero ne more odgovoriti nihče.

Estrada

liffe 1
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov