Kadrovske težave

Domove upokojencev pred kolapsom rešuje le še požrtvovalnost zaposlenih

Dženana Kmetec
30. 10. 2024, 06.15
Deli članek:

Plačilo in pogoji dela za zaposlitev v domovih upokojencev očitno niso dovolj stimulativni, zato imajo velike kadrovske težave. Te se odražajo tako v organizaciji dela kot kakovosti storitev za stanovalce.

Č. G.
V Domu upokojencev Ptuj si pri kadrovski stiski pomagajo s študenti in pripravniki, a je stanje alarmantno.

V domovih se trudijo na vse možne načine, a če država ne bo sprejela nujno potrebnih ukrepov, aktiv vodij služb zdravstvene nege in oskrbe pri Skupnosti socialnih zavodov Slovenije napoveduje proteste zaposlenih.

»Trenutno še zmoremo poskrbeti za naše stanovalce, kar je naša prioriteta, vendar pa je skrb vzbujajoče, kakšne bodo razmere v skrbi za starejše čez nekaj let, če se ne bodo spremenili pogoji dela v smislu normativov, plačnega sistema in zavedanja, kako pomembno je poskrbeti za ljudi, ki so za našo družbo storili marsikaj dobrega in si zaslužijo dostojno preživljanje svoje jeseni življenja,« kljub optimizmu, ki ga ohranja, priznava direktorica ormoškega centra za starejše občane Janja Jurkovič. Zaveda se, da imajo kadrovsko stisko tudi v drugih dejavnostih, saj delavcev primanjkuje tudi v gostinstvu, šolstvu, industriji ...

Trenutno imajo v ormoškem domu zapolnjena delovna mesta, kot jih predpisujejo normativi, a Jurkovič priznava: »Res pa so normativi postavljeni nizko. Imamo 193 stanovalcev in 136 zaposlenih (z javnimi deli in pripravniki), občasno si pomagamo z začasnim delom upokojencev in študentskim delom. Težje pridobimo kader zdravstvene stroke, predvsem srednje medicinske sestre in bolničarje, na trgu dela ni socialnih delavcev in kuharjev.« K sreči si tudi oni pomagajo s tujimi delavci, nekaj zaposlenih prihaja iz Hrvaške. Vprašanje pa je, kako dolgo bo to delna rešitev ...

Č. G.
Kadrovske težave domov upokojencev se očitno le še stopnjujejo.

Zaradi starostne strukture zaposlenih in večje obremenitve pri delu se pojavljajo tudi bolniške odsotnosti. Vse to otežuje organizacijo dela. Kljub temu v domovih poskušajo delati za stanovalce kar najbolje, jim ponuditi aktivnosti, ki jih razveseljujejo, dobro prehrano ... Sistem trenutno še funkcionira, da bi ga ohranili oziroma da bi bil zelo dober, pa so potrebne sistemske spremembe.

Skupnost socialnovarstvenih zavodov napoveduje proteste

V Skupnosti socialnovarstvenih zavodov Slovenije priznavajo, da kadrovska kriza v domovih za starejše postaja tako nevzdržna, da ogroža zagotavljanje varnih in kakovostnih storitev za stanovalce ter zdravje zaposlenih. To so izpostavile vodje služb zdravstvene nege in oskrbe na strokovnem srečanju, ki so ga pred nekaj dnevi imeli v okviru Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Visoke delovne obremenitve, zahtevno delo, nepredvidljiv delovnik in podobno, vse to so dejavniki, ki vplivajo tudi na večji delež bolniških odsotnosti.

Veliko je odhodov v druge panoge, na lažja delovišča. Vodje služb zdravstvene nege in oskrbe vidijo rešitev v dodatnem zaposlovanju, zagotavljanju sredstev za nove sodelavce, in kar je zelo pomembno, sprejetju posodobljenih kadrovskih normativov za področje zdravstvene nege, oskrbe in rehabilitacije. »Če nujno potrebni ukrepi ne bodo sprejeti v kratkem, aktiv vodij služb zdravstvene nege in oskrbe pri Skupnosti socialnih zavodov Slovenije napoveduje organizacijo javnih protestov zaposlenih v domovih za starejše,« so jasni.

Ne mladi ne tuji delavci niso več pripravljeni delati pod takimi pogoji

V domovih upokojencev ugotavljajo v zadnjem obdobju različne trende, in sicer na eni strani pomanjkanje zanimanja za zaposlovanje med mladimi, na drugi pa vse manj interesa tujcev za delo. Na razpise za prosta delovna mesta se pogosto ne prijavi prav nihče. Neugoden delovni čas (vse dni v tednu, tudi ob praznikih, delo v popoldanski in nočni izmeni) je za marsikoga pomemben razlog, da si zaposlitev raje poišče v drugih panogah. Tudi za tujce Slovenija ni več privlačna. Nekateri pridejo, poskusijo, pa zelo hitro odidejo.

Č. G.
Visoke delovne obremenitve, zahtevno delo, nepredvidljiv delovnik in podobno, vse to so dejavniki, ki vplivajo tudi na večji delež bolniških odsotnosti

»Stanovalci v domovih za starejše so zaradi kadrovske krize prikrajšani že pri osnovnih življenjskih aktivnostih, kot so pomoč pri dvigovanju na invalidski voziček, osebna higiena in prehranjevanje. Čas, ki ga lahko preobremenjeni zaposleni še namenijo izvedbi posameznih aktivnosti, je pod pričakovano ravnjo kakovostne in varne zdravstvene obravnave in oskrbe, da o dostojni obravnavi sploh ne govorimo. Kot družba bi se morali globoko zamisliti ob dejstvu, da stanovalce v domovih za starejše danes zmoremo okopati le še enkrat na sedem oziroma deset dni ali pa še to ne,« je dejala Alenka Vipavec Mahmutović, predsednica aktiva vodij služb zdravstvene nege in oskrbe.

Kdaj bodo posodobili kadrovske normative?

Skupnost socialnih zavodov Slovenije od ministrstva za zdravje, ministrstva za solidarno prihodnost in celotne vlade zahteva izboljšanje pogojev dela. Pričakujejo, da bodo zagotovili sredstva za zaposlovanje dodatnih delavcev in sprejetje posodobljenih kadrovskih normativov za izvajanje zdravstvene nege ter rehabilitacij. Kljub obljubam in zavezam tega do danes niso uresničili, čeprav naj bi šlo za ključen ukrep za izboljšanje kadrovske problematike v socialnovarstvenih zavodih. Skupnost zahteva, da ministrstvo nemudoma uresniči zavezo iz stavkovnega sporazuma iz leta 2022 ter sprejme kadrovske standarde in normative, sicer grozijo s protesti.