Potem ko je bil pred devetimi leti ustanovljen prvi zaposlitveni center za zaposlovanje invalidov na Koroškem, zavod Radela v Radljah ob Dravi, so danes na Poljani pri Prevaljah odprli drugi tovrstni zaposlitveni center v regiji. Deluje pod imenom Zavod Zadrugar in je trenutno 67. delujoči zaposlitveni center v Sloveniji.
Zavod Zadrugar, ki ga je ustanovil Jure Strah, ima devet zaposlenih, od tega je šest invalidov s statusom zaščitnika, trije pa so brez statusa. Hkrati imajo še tri osebe na rehabilitaciji, direktor zavoda Strah pa upa, da jim jih bo prav tako uspelo zaposliti. Zaposlitveni center se ukvarja z izdelovanjem lesenih palet za industrijo, industrijskih krp za čiščenje in z urejanjem okolice za različne stranke, med drugim izvajajo košnjo javnih površin za Občino Črna na Koroškem.
Želijo se še širiti, tako da stalno iščejo dodatne priložnosti. Po eni strani zato, da imajo za obstoječe zaposlene dovolj dela, pa tudi zato, ker je oseb, ki potrebujejo takšne vrste zaposlitev, še veliko, je dejal Strah.
Zadovoljstvo ob ustanovitvi novega zaposlitvenega centra na Koroškem je danes izrazil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, ki je na celodnevnem obisku v Mežiški dolini. Zaposlitveno center Zadrugar vidi kot "vzorčen primer sodelovanja lokalne skupnosti, srčnih posameznikov, ministrstva in zavoda za zaposlovanje".
Kot ključno pri zaposlovanju invalidov je navedel zaposlitveno rehabilitacijo, posebej pa izpostavil kvotni sistem zaposlovanja invalidov v podjetjih. Ta predvideva, da če podjetje zaposluje več kot 20 ljudi, mora biti 21. invalid, če ni, mora podjetje vplačevati v invalidski sklad. Iz tega sklada se nato podjetja, ki zaposlujejo invalide, nagrajuje za priseganje kvote.
"Sistem je omogočil, da pri nas deluje več kot 100 invalidskih podjetij in več deset zaposlitvenih centrov. In ta hip imamo rekordno zaposlenost, dela nas 945.000, od tega je 36.000 invalidov, kar je izjemen dosežek," je na okrogli mizi ob odprtju zaposlitvenega centra Zadrugar dejal minister Mesec.
Na Koroškem se, kot kaže, podjetja vseeno manj odločajo za zaposlovanje invalidov, vpliv na to ima verjetno tudi v regiji prisotna težka industrija. "Tukaj mislim, da se bomo morali soočati predvsem s stereotipi in prepričati delodajalce, da zaposliti invalida ne pomeni samo, da nekomu pomagaš, ampak da je lahko ta človek kljub omejitvam v določenih delih podjetju več kot koristen," je dejal minister.
Da je tudi motiviranje invalidov za zaposlitev težko, pa je med drugim ocenila Andreja Pezdirc Vehovar z velenjske območne službe Zavoda RS za zaposlovanje. Kot je pojasnila, pri zaposlovanju invalide skozi postopke rehabilitacije pripravijo do točke, da se zaposlijo, pri čemer je za motiviranje invalidov za zaposlitev pomembno tudi njihovo dobro počutje v delovnem okolju, to, da je njihovo delo cenjeno in da dobijo zaslužek, kar je z vidika motivacije po njenih besedah najbolj pomembno.
Minister Mesec bo v okviru današnjega obiska v Mežiški dolini obiskal tudi Mežico in Črno na Koroškem, zvečer pa bo na Ravnah na Koroškem v kluba KMKC Kompleks sodeloval na okrogli mizi, na kateri bo več sodelujočih razpravljalo o vlogi in pomenu javnega pri zasledovanju enakih možnosti.