Sprejeli so tudi novo športno strategijo in podprli poimenovanje treh novih ulic in parka. Mestni svet ima tudi novega občinskega svetnika. Stranko Vesna bo po novem zastopal Denis Striković.
Tea Hrovat z mestnega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet je glede strateškega načrta dostopnosti pojasnila, da so območje Mol razdelili v dve prostorski kategoriji, in sicer območje osnovne stopnje dostopnosti in območje višje stopnje dostopnosti.
Odpravljanje ovir na poteh
Na območju osnovne stopnje so taktilne oznake nameščene le na nujnih točkah, na območju višje stopnje pa je treba izpolnjevati dodate zahteve, ki se nanašajo predvsem na zagotavljanje ustreznega vodenja slepih in slabovidnih, na njih pa se izvaja tudi intenzivnejše vzdrževanje in intenzivnejši nadzor mestnega redarstva. "Bistveno je, da se poti, povezane s taktilnimi oznakami, urejajo le še na poteh višje stopnje dostopnosti, osnovno stopnjo dostopnosti namreč že izvajamo ob vseh prenovah javnih površin," je povedala Hrovat.
V okviru vzdrževalnih del bodo odpravljali ovire na poteh, kot so nižanje robnikov na prehodih, zamenjava poškodovanih taktilnih oznak, urejanje klančin in oprijemal na stopniščih. Mestni redarji in inšpektorat pa bodo skrbeli, da bodo taktilne poti proste in prehodne.
Kaj so taktilne oznake?
Oznake za slepe oziroma taktilne oznake so slepim in slabovidnim osebam v pomoč, da se lahko na javnih površinah in na prometnih območjih gibljejo varno ter samostojno. Standardne talne oznake so sestavljene iz vodilnih (rebrastih) in opozorilnih (čepastih) oznak, ki morajo biti pravilno razporejene. Osebam z okvaro vida omogočajo, da se enostavneje orientirajo v prostoru, ter prepoznajo potencialne nevarnosti in ovire.
Visoki robniki in prestrme klančine
V razpravi so svetniki pozdravili strateški načrt, ob tem pa opozorili na nekatere možne izboljšave. Svetnica SDS Maruša Babnik je dejala, da imajo gibalno ovirani najpogosteje težave z visokimi robniki, opozorila pa tudi, da so nekatere klančine prestrme, nekatere pa predolge in brez kratkih ravnin za počitek. Meni, da je treba pregledati pločnike, saj je na nekaterih veliko razpok, korenin pod asfaltom ali poškodb asfalta, ki so za gibalno ovirane lahko nevarne.
Mestna svetnica SDS Darinka Kovačič pa je opozorila na kolesarske steze, ki so zarisane na pločnikih, saj se je zaradi njih varnost slepih in slabovidnih zmanjšala. Poudarila je, da je število parkirnih mest za invalide pogosto premajhno in da so ta mesta neprimerno zarisana oziroma razporejena.
Naslednje leto začetek uporabe kopališča Vevče in športnega centra Ilirija
Na seji so sprejeli tudi predlog letnega programa športa v občini za leto 2025. Po besedah vodje oddelka za šport Marka Kolenca je predvideno sofinanciranje programov športa v višini 8,7 milijona evrov in v obliki brezplačne uporabe športnih objektov v lasti Mol v okvirni višini 10 milijonov evrov.
Glede na leto 2024 se bodo finančna sredstva za sofinanciranje programov povečala za dober milijon evrov, povečanje pa bo predvsem na področjih programa Šport za vse, sofinanciranja plač trenerjev in sofinanciranja športnih klubov, ki nastopajo v evropskih ligaških tekmovanjih. V prihodnjem letu načrtujejo tudi začetek uporabe dveh novih športnih objektov, kopališča Vevče in športnega centra Ilirija.
Jasminka Dedić: 'Stranka naj se distancira od Prebiličevih izjav'
Sprejeli so tudi predlog poimenovanja treh novih ulic, in sicer Ulice pod Grmado, Ulice drevakov in Koliščarske ulice. Potrdili so tudi poimenovanje parka na Prulah v Park Ade Škerl in Sonje Plaskan.
Ljubljanski mestni svet je potrdil tudi imenovanje svetnika Vesne - zelene stranke Denisa Strikovića, saj je dosedanja svetnica Jasminka Dedić izstopila iz stranke Vesna in iz mestnega sveta. Dedić je za časnik Dnevnik pojasnila, da je odločitev za odstop sprejela konec avgusta zaradi izjav evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča, ki je bil za poslanca izvoljen na Vesnini kandidatni listi, glede naraščanja nasilja in kriminalitete med romskimi otroci in mladostniki.
Ob tem je sopredsedujoča v stranki pozvala, naj se stranka distancira od Prebiličevih izjav. Napovedala je, da bo v prihodnjih mesecih sodelovala pri vzpostavitvi civilno-družbene koalicije "Ljubljana brez odpadkov" s ciljem ustavitve projekta izgradnje sežigalnice v Ljubljani.
Manj odhodkov v javnem stanovanjskem skladu od načrta
Svetniki so na seji sprejeli tudi rebalans finančnega načrta javnega stanovanjskega sklada Mol za letos in finančni načrt za leto 2025. Direktor sklada Sašo Rink je pojasnil, da je sprememba potrebna predvsem zaradi spremenjenega teka projektov. V letu 2024 tako pričakujejo 40 milijonov odhodkov, kar je devet milijonov manj od sprejetega načrta, in nekaj manj kot 34,5 milijona prihodkov, kar je 400.000 evrov manj.
Med projekti v teku je Rink naštel stanovanjske soseske Zvezna ulica, Rakova jelša I. in III., Jesihov štradon, Povšetova in Litijsko-Pesarska, ob tem pa dodal, da naj bi bilo zavetišče za brezdomce končano v začetku leta 2026. Za leto 2025 je dejal, da so prihodki in odhodki izravnani na 53,6 milijona evrov, vsi omenjeni projekti pa bodo potekali tudi v naslednjem letu.
Primc znova organiziral shod
Tudi pred začetkom te seje je svetnik liste Glas za otroke in družine Aleš Primc organiziral shod za zaščito pitne vode. Dejal je, da protestniki zmagujejo, saj kanal C0 še ni zgrajen.