Kazenska ovadba sledi obtožbam nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar o Golobovem vmešavanju v delo policije. Policija je po skoraj dveh letih predkazenskega postopka na tožilstvo vendarle podala kazensko ovadbo.
Predsednik vlade se bo na kazensko ovadbo odzval v sredo zjutraj v državnem zboru, so za STA napovedali v njegovem kabinetu.
Da se je to zgodilo, je za portal 24ur potrdil tudi Golobov odvetnik Stojan Zdolšek, ki je dejal, da bi moralo biti tožilstvo v tem primeru, »ko gre za očiten napad političarke, ki je bila policistka in ministrica za notranje zadeve,« pri obravnavi ovadbe »zelo previdno.« Po njegovih besedah se lahko kaj hitro izkaže, »da posamezne trditve, ki so podlaga ovadbe, niso resnične.« Ob tem je spomnil na obtožbe o vmešavanju premierja v aretacijo vohunov. »Prepričan sem, da v izjavah PV ni mogoče zaslediti elementov kaznivega dejanja,« je poudaril Zdolšek.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Bobnarjeva je na domnevno nedopustno vmešavanje predsednika vlade v policijo prvič opozorila konec leta 2022, ko je že bila na izhodnih vratih Golobove vlade. Golob naj bi po njenih trditvah takrat očital, da nekdanji generalni direktor policije Boštjan Lindav ni opravil naloge glede očiščenja policije.
Golob je njune očitke že večkrat zavrnil. Po razvpitem zaslišanju Bobnarjeve in Lindava pred preiskovalno komisijo državnega zbora oktobra lani, na katerem sta spregovorila o domnevnih pritiskih, je Golob njune izjave označil za »halucinacije.« Poudaril je, da je »edini pogovor, ki sem ga imel z njima, še posebej z Lindavom, preden je vlada sploh nastopila.« To je bilo maja leta 2022, preden je Bobnar postala notranja ministrica, pri čemer jim je bil skupen cilj, »da očistimo Slovenijo, v tem primeru tudi policijo, janšizma.« Dejal je še, da so s tem poslanstvom tudi odšli na volitve, da bodo, če dobijo mandat, »počistili s temi zavržnimi praksami, ki so pripeljale do zaplinjanja Ljubljane, do zlorabe policije in še vseh ostalih inštitucij.« »Ko nekdo ugotovi, preden je imenovan, da mu je ta cilj v redu, potem pa, ko je imenovan, nanj pozabi. Če se pa jaz kot predsednik vlade ne morem z ministrom pogovarjati, kje smo se zgrešili, zakaj skupnega cilja ne moremo uresničiti, s kom pa naj se pogovarjam?« se je takrat vprašal Golob.
Po poročanju TV Slovenija ima tožilstvo zdaj tri možnosti. Lahko vloži neposredno obtožnico, ali pa, če meni, da potrebuje dodatne dokaze, sproži sodno preiskavo. Ovadbo lahko tudi zavrže.