"Ministri so danes znova izrazili polno podporo Unifilu, nihče ne poziva k njegovemu umiku," je po zasedanju zunanjih ministrov članic unije v Luxembourgu povedal Borrell.
Članice EU so sicer še pred današnjim zasedanjem v nedeljo zvečer sprejele skupno izjavo, v kateri so pozvale k ustavitvi napadov na Unifil, v katerih je bilo pretekli teden ranjenih več pripadnikov misije. "Tovrstni napadi predstavljajo resno kršitev mednarodnega prava in so povsem nesprejemljivi. Ti napadi se morajo končati takoj," je v izjavi v imenu vseh 27 članic EU zapisal Borrell.
Manj orožja in več diplomacije
Da gre za incident, ki je v nasprotju z mednarodnim pravom, je davi že od prihodu na zasedanje povedala tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. Tudi ona je v imenu Slovenije podprla delovanje Unifila in pozvala k takojšnji prekinitvi sovražnosti.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
V razpravi pa je po navedbah zunanjega ministrstva poudarila predvsem prepričanje, da Bližnji vzhod ne potrebuje več orožja, ampak več diplomatskih aktivnosti, takojšnje premirje in spoštovanje mednarodnega prava.
"Ne smemo pozabiti na Gazo. Potrebujemo konkretne korake v smeri rešitve dveh držav. Stanje v Gazi je nepredstavljivo," je povedala. Ob tem je druge države pozvala, naj se pridružijo globalnemu zavezništvu za uresničitev rešitve dveh držav, in izrazila pripravljenost, da bi eno od srečanj gostili v Sloveniji.
Podobno kot Borrell je tudi ona izrazila zaskrbljenost nad izraelskimi poskusi omejevanja delovanja agencije za podporo Palestincem (UNRWA) na Zahodnem bregu in Gazi. "To bi še poslabšalo že tako težke varnostne in humanitarne razmere," je dejala ministrica.
Zunanji ministri EU so danes v Luxembourgu razpravljali o zadnji zaostritvi razmer na Bližnjem vzhodu, kjer so se konec septembra na jugu Libanona zaostrili spopadi med Hezbolahom in izraelsko vojsko. Pretekli teden je bilo v napadih izraelske vojske na Unifil ranjenih več pripadnikov misije, v nedeljo pa je Izrael vdrl tudi v Unifilovo oporišče.
Dogajanje na Bližnjem vzhodu pa bo tudi ena osrednjih tem sredinega vrha EU in Organizacije za sodelovanje zalivskih držav (GCC) ter nato tudi zasedanja Evropskega sveta v četrtek in petek. "Zdaj je pravi trenutek za tovrstno srečanje, da bi zbližali stališča arabskega sveta in članic EU," je o vrhu EU-GCC povedal Borrell.