Aktualni varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki se mu mandat izteče februarja,je predsednico republike Natašo Pirc Musar že julija obvestil, da želi nadaljevati delo na čelu institucije, ki bo z novim letom praznovala 30 let delovanja.
Po poročanju STA je kandidaturo za mesto varuhinje človekovih pravic oddala tudi Vlasta Nussdorfer, ki je to funkcijo opravljala pred Svetino, in sicer med letoma 2013 in 2019.
Med ostalimi kandidatkami in kandidati, ki so napovedali prijavo na predsedničin poziv, so še direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad, državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Maša Kociper, vodja diplomatske akademije na zunanjem ministrstvu Andraž Zidar, izredna profesorica s Katedre za analitsko sociologijo ljubljanske Fakultete za družbene vede Simona Zavrtanik innekdanji dolgoletni direktor urada vlade za narodnosti Stanko Baluh.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V medijih so se pojavile tudi informacije, da naj bi kandidiral aktualni zagovornik načela enakosti Miha Lobnik, ki pa tega za STA za zdaj ni želel komentirati. Po informacijah spletnega portala N1 je Lobnik svojo prijavo na poziv na koncu oddal.
V uradu predsednice bodo po pregledu vseh prejetih kandidatur s prijavljenimi kandidati opravili pogovore. Predsednica republike Nataša Pirc Musar se bo v okviru postopka izbire novega (ali starega) varuha človekovih pravic sestala tudi z vodji poslanskih skupin v državnem zboru. »Nato pa bo predlog za imenovanje poslala v državni zbor, predvidoma v začetku leta 2025,« so zapisali v uradu predsednice.
Državni zbor mora o predlaganem kandidatu ali kandidatki za varuha človekovih pravic glasovati v 45 dneh po predložitvi predloga. Varuha izvoli državni zbor z dvotretjinsko večino glasov vseh poslancev za dobo šestih let in je po poteku mandatne dobe lahko še enkrat izvoljen.